Jussi Halla-aho ilmoittautui perussuomalaisten puheenjohtajakisaan
Perussuomalainen europarlamentaarikko Jussi Halla-aho pyrkii puolueensa johtoon. Puolueelle olisi katastrofaalista, mikäli todellista puheenjohtajavaalia ei syntyisi, kuuluvat perustelut.Jussi Halla-aho ilmoittautui puheenjohtajakisaan maanantaina. Halla-aho kertoi päätöksestään Suomen Uutisten verkkosivuilla julkaistulla videolla. Lähetys on nähtävissä Youtubessa.
"On tärkeää, että johdossa tapahtuu muutoksia. En halua että seuraava puheenjohtaja istuu paikallaan 20 vuotta. Pitäisin hyvänä, että puheenjohtajan toimikaudet rajattaisiin esimerkiksi kolmeen tai neljään kauteen."
Halla-ahon mielestä puolue ei voi pyöriä yhden henkilön ympärillä. Hän ei pidä terveenä, että Timo Soini ei koskaan saanut vakavasti otettava haastajaa.
Halla-aho kertoo tehneensä ratkaisun hyvin aikaa sitten. Hän arvioi, että puolueen uskottavuus ei ole tällä hetkellä parhalla mahdollisella tolalla.
“Kun puhutaan uskottavuudesta, tärkeää on, miltä asiat näyttävät. Nyt näyttää vahvasti siltä, että Sampo Terho on perintöprinssi, Soinin ja puolue-eliitin ehdokas."
"Tätä mielikuvaa vahvistivat ne tarkasti synkronisoidut tuenilmaisut, joita muut korkeassa asemassa olevat perussuomalaiset lähettivät julkisuuteen Terhon tiedotustilaisuuden aikana."
Halla-aho pohtii, että ovatko asiat näin.
"Mutta tältä näyttää, ja kuten sanoin se, miltä näyttää, on tärkeää. Uskon, että jos Sampo Terho valitaan perussuomalaisten puheenjohtajaksi, hänestä tulee hyvä puheenjohtaja."
Halla-aho arvioi, että Terhon uskottavuuttaan itsenäisenä toimijana ja muutoksen tuojana kuitenkin vähentää puolue-eliitin osoittama peittelemätön tuki.
"Olisi liikkeen uskottavuuden ja Terhon oman uskottavuuden kannalta katastrofaalista, jos hänet taputeltaisiin puheenjohtajaksi yksimielisesti tai murskaavin lukemin. Tämän vuoksi tavoittelen perussuomalaisten puheenjohtajuutta puoluekokouksessa 2017."
Julkisuudessa on spekuloitu, mitä tapahtuu hallitusyhteistyölle tai ministerien salkkujaolle, jos Halla-aho valitaan puheenjohtajaksi.
"Tähän ei ole valmista vastausta. Lähtökohta kummasakin kysymyksessä pitää olla se, mikä on puolueen tavoitteiden kannalta tarkoituksenmukaista", hän toteaa.
"Puolue ei voi olla harvojen hillotolppa, jossa yksilöiden mieliteot tai mukavuus tai mielenkiinnon kohteet ratkaisevat sen, miten toimitaan", hän lisää.
Soinin vapaaksi jääviä "saappaita" Halla-aho ei halua täyttää, eikä tarvitse kenenkään muunkaan, hän toteaa.
"Timo on tehnyt valtavan työn, mutta tämä puolue ei tarvitse toista yhtä suurta johtajaa. Tarvitsemme demokraattisemman, keskustelevamman, moniäänisemmän ja hajautetumman puolueen", hän toteaa.
Puheenjohtajaehdokkaaksi ovat ilmoittautuneet tähän mennessä perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terho, kansanedustaja Leena Meri ja kansanedustaja Veera Ruoho.
Puoluekokous valitsee uuden johdon Jyväskylässä 10.–11. kesäkuuta.
Edit: Juttua täydennetty klo 13.30 ja 13.55
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

