Pykälät lisäävät lihantuotannon kustannuksia
MTT:n, Kuluttajatutkimuskeskuksen ja PTT:n tutkimuksessa lihan kuluttajahinnan jakautumisesta lihaketjun toimijoille selviää, että lihan tuottajahinta on noussut vuosien 2008 ja 2012 välillä.
Maatilojen kannattavuudessa tämä ei näy, koska tuotantokustannukset ovat nousseet huomattavasti rivakammin.
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK toteaa tiedotteessaan maatilojen tekevän leijonanosan kotieläintuotannon laadusta.
Reilusti tuotetusta ruuasta ei kuitenkaan tilitetä tuottajalle reilua hintaa ja tuottajan neuvotteluasema markkinoilla on heikko. Selvää on, ettei suomalaisen ruuan EU-keskitasoa suurempi hinnan nousu johdu tuottajahinnoista, järjestö toteaa.
Rehujen, lannoitteiden ja polttoaineiden kallistumisen lisäksi kustannuksia nostavat koko ajan tiukentuvat lupa- ja tuotantovaatimukset.
”Kaikessa maatalouteen liittyvässä sääntelyssä on nyt otettava paremmin huomioon vaikutukset maatilayrityksen kannattavuuteen”, MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila sanoo.
”Suomalaista maataloutta ei pidä säädellä kuoliaaksi.”
JUKKA LEHTINEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
