Alkolukkolaki sai myönteisen vastaanoton lausuntokierroksella
Esitys alkolukkolaiksi sai pääasiassa myönteisen vastaanoton perjantaina päättyneellä lausuntokierroksella. Lakia valmistellaan liikenne- ja viestintäministeriössä.Auto- ja kuljetusalan työntekijäliitto AKT ja sosiaali- ja terveysministeriö huomauttivat, että rattijuopumuksesta rangaistuksena käytettävää ajokieltoa tulisi pidentää, ettei se olisi alkolukollista valvottua ajo-oikeutta helpompi vaihtoehto rattijuopumuksesta kiinnijäänneelle.
Helsingin käräjäoikeus puolestaan piti lain tavoitteita kannatettavina, mutta piti esitystä tuomioistuimen määräämästä valvotusta ajo-oikeudesta ongelmallisena. Oikeuden mielestä ehdotus vaarantaisi kansalaisten yhdenvertaisuutta ja oikeusturvaa.
Linja-autoliitto ja Autoliikenteen työnantajaliitto näkivät ehdotuksessa myös työoikeudellisia ongelmia muun muassa työnantajan tiedonsaantioikeuden suhteen.
Lainsäädännön uudistuksen tarkoituksena on yhdistää nykyiset useat lait yhdeksi alkolukkolaiksi ja keventää lukon käyttöön liittyviä menettelyjä. Muutoksia on tulossa myös ajokorttilakiin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
