Sipilä: Hallitus ei mahda markkinoille mitään - "emme panttaa päätöksiä"
Pääministerin mukaan hallitus ei pysty omin toimin vaikuttamaan maatalousmarkkinoiden suuriin muutoksiin.
Juha Sipilän mukaan hallitus yrittää auttaa maataloutta EU:n kautta vaikuttamalla. Kuva: Jaana KankaanpääPääministeri Juha Sipilä (kesk.) ei myönnä, että hallitus olisi hidastellut maatilojen talouskriisin hoidossa.
"Ei varmasti pantata päätöksiä. Maatalouden kriisissä puhutaan ennen kaikkea markkinoiden isoista muutoksista. Emme pysty niitä hallituksen toimin muuttamaan", hän vastasi sunnuntaina pääministerin haastattelutunnilla MT:n uutispäällikön Janne Impiön kysymykseen.
Suomi pyrkii ensin vaikuttamaan muun muassa Ranskan kanssa siihen, että EU:sta saadaan tukipaketti. Venäjä-pakotteiden jatkosta sen sijaan keskustellaan vasta lokakuun huippukokouksessa.
Kotimaassa tarvitaan helpotuksia maatilojen rahoitusehtoihin, kuten vapaavuosia lainojen maksuun ja parempia vakuusjärjestelyjä tilojen käyttöpääomaluokitukseen.
Sipilä myös toisti välikysymyskeskustelun lupauksen muuttaa hankintasäännöksiä niin, että raaka-aineilta edellytetään samoja ehtoja, jotka suomalaisen ruokaketjun pitää täyttää.
Lisäksi hän vetosi kuluttajiin: "Suosimalla kotimaista ruokaa voimme kaikki vaikuttaa siihen, miten tiloilla pärjätään."
Sotepalveluissa on 18 maakunnan kesken ja myös niiden sisällä erilaisia vaatimuksia siitä, miten toteuttaa palvelut kansalaisten parhaaksi. Etäisyydet ja harva asutus ovat tästä esimerkkejä.
Sipilä arveli palvelujen yhtiöittämisestä tulleen kansalaisille ehkä turhankin iso mörkö.
"Tulemme näkemään kahdeksan erilaista toteutusmallia, jotka osin kilpailevatkin keskenään", hän mainosti.
Pääministeri vakuutti kaikkien kolmen puolueen sitoutumista hallitustyöskentelyyn.
Ministerien määrän lisäämisen hän kuitenkin torppasi tiukasti. Perusteluna on hallinnon keventäminen.
"Olen yllättynyt siitä, kuinka isot raja-aidat ministeriöiden välillä on. Tämä on kehityksen jarru", Sipilä sanoi viitaten esimerkiksi sote-uudistukseen, digitalisaatioon ja kärkihankkeisiin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
