Kirjan vuosi inspiroi hyvin
WSOY:n ja WSOY:n kirjallisuussäätiön järjestämään Kirjan vuosi 2015 -kirjoituskilpailuun lähetettiin yli 400 käsikirjoitusta.
”Ilahduimme, että kilpailutöissä on niin monimuotoista proosaa: romaanikäsikirjoituksia, esseitä, novelleja ja muuta lyhytproosaa”, sanoo raadin puheenjohtaja Anna-Riikka Carlson.
”Odotamme innolla, minkälainen kuva ajastamme näiden tekstien perusteella piirtyy.”
Raadin muut jäsenet ovat WSOY:n kotimaisen kaunokirjallisuuden kustannustoimittajat Samuli Knuuti ja Mikko Rouhiainen, muusikko Olavi Uusivirta sekä viestinnän yrittäjä Kirsi Piha.
Kilpailussa palkitaan kolme parasta käsikirjoitusta. Tulokset julkistetaan Werner Söderströmin syntymäpäivänä 2.10.2015.
WSOY kustantaan voittajateoksen ensi vuonna. Se on varannut mahdollisuuden julkaista kaikki palkitut teokset.
Maikki Kulmala
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
