SPR saa uusia jäseniä asenteiden koventuessa: "Ihmiset äänestävät jaloillaan ja teoillaan"
Suomen Punaisen Ristin pääsihteeri Kristiina Kumpulan mukaan välittämisen arvot ovat vahvistuneet. Viime vuonna järjestön toimintaan tuli mukaan 10 000 uutta ihmistä vastareaktiona rasistiselle vihapuheelle.
Suomen Punainen Risti täyttää ensi vuonna 140 vuotta. Juhlavuoden kunniaksi kaikki yli 500 paikallisosastoa järjestävät hätäensiapukurssin, kertoo pääsihteeri Kristiina Kumpula. Tiistaina SPR:n Helsingin ja Uudenmaan piirissä oli meneillään kaksi ensiapukurssia. Kuva: Jaana KankaanpääSuomen Punainen Risti on kasvattanut viime vuonna sekä jäsenten että vapaaehtoisten työntekijöiden määrää.
Pääsihteeri Kristiina Kumpulan mukaan vapaaehtoisten määrä elää renessanssia. ”Se liittyy haluun kuulua johonkin. Yllätys on, että mukaan tulevat eivät ole eläkkeelle jääviä, vaan nuoria ihmisiä mukulat mukana.”
Vapaaehtoistoiminnasta haetaan merkitystä elämään.
Viime vuonna järjestön toimintaan tuli mukaan 10 000 uutta ihmistä, vastareaktiona vastaanottokeskuksiin hyökkäämiselle ja rasistiselle vihapuheelle.
”Ihmiset äänestävät jaloillaan ja teoillaan. Asenteet turvapaikanhakijoita kohtaan ovat kiristyneet. Samalla välittämisen ja yhteisen vastuun arvot ovat vahvistuneet”, sanoo Kumpula.
Punainen Risti on siitä erityinen, että järjestö on pysynyt puolueettomana ja riippumattomana 150 vuotta.
Syyrian sodan aikana on Kumpulan mukaan tapahtunut iso muutos: humanitaarisen avun suojelu heikentyy.
Syyriassa on kuollut tahallisissa hyökkäyksissä yli 50 Punaisen Puolikuun vapaaehtoista avunantajaa. Yksittäisiä tapauksia on ollut myös Irakissa.
”Aikaisemmin on voitu luottaa siihen, että taistelevat osapuolet kunnioittavat Punaisen Ristin suojamerkkiä. Nyt emme edes tiedä, keitä taistelevat osapuolet ovat. Siksi Punainen Risti ei voi neuvotella heidän kanssaan”, sanoo Kumpula.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
