Nälkäpäivänä autetaan katastrofien uhreja
Suomen Punaisen Ristin Nälkäpäivä-kampanjan kerääjät levittäytyvät torstaista lauantaihin eri puolille Suomea kokoamaan apua katastrofien uhreille.
Kaikki halukkaat voivat lähteä Nälkäpäivä-kerääjiksi yksin tai porukalla. Kerääjäksi voi ilmoittautua osoitteessa www.nalkapaiva.fi. Lahjoituksia voi tehdä myös esimerkiksi puhelimitse tai netin kautta www.punainenristi.fi/lahjoita/nalkapaiva
Avun tarve on tällä hetkellä suuri etenkin Länsi-Afrikassa, jossa kärsitään historian pahimmasta Ebola-epidemiasta. Alueelle on lähetetty huhtikuun jälkeen yhdeksän suomalaista Punaisen Ristin avustustyöntekijää.
Punainen Risti vetoaa lahjoittajiin myös Gazan humanitaarisen tilanteen helpottamiseksi. Gazan taisteluiden seurauksena tuhannet ihmiset tarvitsevat juomavettä, terveydenhuoltoa ja asuinpaikan.
Vuosi sitten kerätyillä Nälkäpäivä-varoilla SPR toimitti Filippiineille Haiyan-hirmumyrskyn jälkeen terveysaseman ja henkilökuntaa, avustustarvikkeita sekä avustustyöntekijöitä auttamaan avustustarvikkeiden jakelussa.
SPR auttoi myös muun muassa keväällä Balkanin tulvissa omaisuutensa menettäneitä sekä Etelä-Sudaniin konfliktin takia paenneita ihmisiä.
Nälkäpäivä on varainhankintakampanja, jolla kerätään sitomattomia varoja SPR:n katastrofirahastoon. Varoilla autetaan luonnonkatastrofien ja konfliktin uhreja eri puolilla maailmaa. Lisäksi varoilla autetaan onnettomuuksien uhreja Suomessa.
MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
