Venäjä iski Zaporižžjaan – ainakin neljä kuollut, sairaala vaurioitunut Etelä-Ukrainassa
Venäjä on viime päivinä lisännyt Zaporižžjan alueelle kohdistamiaan iskuja. Venäjä on pitkään väittänyt liittäneensä alueen itseensä.
Venäjä on viime päivinä lisännyt Zaporižžjan alueelle kohdistamiaan iskuja. LEHTIKUVA/AFP/Ukrainan pelastusviranomaiset.Ukrainan pelastusviranomaiset kertoivat, että ainakin neljä ihmistä on kuollut ja parikymmentä haavoittunut Venäjän iskussa Zaporižžjan kaupunkiin Etelä-Ukrainassa. Sairaalan kerrotaan vaurioituneen iskussa.
Viranomaiset kertoivat ensin yhdestä kuolonuhrista, mutta nostivat sittemmin uhrilukua.
Lisäksi kahden ihmisen kerrotaan kuolleen ja viiden haavoittuneen erillisessä iskussa Donetskin alueella Itä-Ukrainassa. Donetskin alueen kuvernööri Vadym Filashkin kertoi sosiaalisessa mediassa, että viisikerroksiseen rakennukseen osunut isku vaurioitti neljää läheistä rakennusta.
Venäjä on viime päivinä lisännyt Zaporižžjan alueelle kohdistamiaan iskuja. Donetskin alueella Venäjän joukot ovat viime aikoina edenneet länteen päin.
Venäjän hallinto on väittänyt jo pitkään, että se on liittänyt molemmat alueet itseensä, vaikkei se hallitse alueita kokonaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




