Pallasmaan piirustuskokoelma Arkkitehtuurimuseolle
Arkkitehti ja professori Juhani Pallasmaa on lahjoittanut tuhansia piirustuksia sisältävän kokoelmansa Arkkitehtuurimuseolle.
Kokoelmaan sisältyy myös arkkitehtuuria ja taidetta käsittelevä kirjakokoelma ja useita näyttelysuunnitelmia.
Pallasmaa on yksi Suomen arvostetuimmista arkkitehdeistä. Hän on toiminut muun muassa Suomen rakennustaiteen museon (nykyisen Arkkitehtuurimuseon) johtajana ja näyttelyarkkitehtina. Hänet tunnetaan myös kansainvälisesti. Pallasmaa on opettanut arkkitehtuurisuunnittelua ja muotoilua useissa eri yliopistoissa.
Pallasmaan töitä ovat muun muassa Rovaniemen taidemuseo ja Kampin kauppakeskus Helsingissä. Hänen arkkitehtuuria käsittelevät näyttelynsä ovat olleet esillä kymmenissä maissa.
MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
