Helsingin kaupunki aikoo myydä vuoden 1952 olympialaisissa käytössä olleen soutustadionin
Helsingin kaupunki kertoo tiedotteessaan, että soutustadion on tarkoitus myydä konseptikilpailulla, jossa aluetta kehitettäisiin virkistys- ja kulttuuripalvelukäyttöön.Helsingin kaupunki suunnittelee historiallisen soutustadionin myyntiä. Soutustadionin oli käytössä vuoden 1952 olympialaisissa, mutta se oli rakennettu jo vuoden 1940 olympialaisiin, jotka peruttiin sodan vuoksi. Se valmistui vuonna 1939.
Helsingin kaupunki kertoo tiedotteessaan, että soutustadion on tarkoitus myydä konseptikilpailulla, jossa aluetta kehitettäisiin virkistys- ja kulttuuripalvelukäyttöön. Katsomorakennus olisi tarkoitus saada käyttöön.
Eri puolella Helsinkiä sijaitsee vuoden 1952 olympialaisten urheilurakennuksia. Museoviraston mukaan urheilurakennusten pelkistetty arkkitehtuuri on periaatteiltaan yhtenäistä.
Soutustadion sijaitsee Töölön kaupunginosassa Taivallahteen pistävällä niemellä.
Yhteensä Helsinki valmistelee 17 rakennuksen myyntiä. Tavoitteena on luopua rakennuksista, joita se ei tarvitse omissa palveluissaan. Myyntien tavoitteena on, että vanhat rakennukset kunnostetaan aktiiviseen käyttöön. Kaikki myyntiin esitettävät kohteet ovat remontin tarpeessa. Myytäväksi kaavaillaan soutustadionin lisäksi esimerkiksi Töölön virastotaloa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

