Sipilä tapaa Medvedevin Pietarissa
Pitkän tauon jälkeen Suomen pääministeri matkustaa virkamatkalle Venäjälle.Suomen pääministeri Juha Sipilä (kesk.) tapaa tänään Venäjän pääministerin Dmitri Medvedevin Pietarissa.
Pääministerit tapaavat nyt ensi kerran.
Vierailun asialistalla ovat ajankohtaiset asiat. Oletettavasti tärkeimmät aiheet on itärajan valvonta ja pakolaistilanne.
Venäjältä on viime viikkojen aikana saapunut tasaisella virralla turvapaikanhakijoita ilman viisumia. Venäjä ei ole vaatinut heiltä viisumia. Aiemmin käytäntö on ollut toinen.
Pääministerien keskinäiset tapaamiset ovat olleet jäissä lokakuun 2014 jälkeen. EU:n Venäjälle asettamat talouspakotteet ovat vaikuttaneet osapuolten keskinäisiin suhteisiin. Venäjän tuontikiellot ovat puolestaan romahduttaneet elintarvikkeiden viennin Suomesta Venäjälle.
Suomi ei ole neuvottelemassa pakotteista tapaamisen aikana.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

