verkossa sanottua Kuka joutuu halpuutuksen maksajaksi?
Uutinen MTK:n suuttumuksesta S-ryhmän halpuutusmainontaan käynnisti monipuolisen keskustelun MT:n Facebookissa sekä muidenkin medioiden sivuilla. MT:n uutisessa MTK julisti leikkaavansa S-kortit kahtia, jos halpuuttaminen ei lopu.
Riitta Lakso-Adamsson huomauttaa, ettei S-ryhmä ole ainoa hintoja polkeva ruokakauppa provosoivasta mainoksesta huolimatta.
”Samalla laillahan se cittarikin on halpuuttanut ja mainostelee eri tavoin. Entäs Lidl? Ei se yksin ässä-ryhmän vika todellakaan ole.”
Osa lukijoista kyseenalaistaa, onko halpuutus todella pois tuottajan pussista, ja onko syyllinen tuottajahintojen laskuun todella kauppa.
”Meneekö tässä nyt vähän
puurot ja vellit sekaisin? Kukaan ei kai kiistä, että tällä hetkellä Suomen elintarvike-
teollisuudella ja samalla suomalaisilla tuottajilla on ongelmana liikakapasiteetti, kun Venäjän vienti on loppunut. Kansantaloustieteen perusoppeja on, että kysyntä lisääntyy, kun hinta laskee. Näin käsittääkseni
S-ryhmä on tässä pyrkinyt toimimaan, eli saamaan lisää kysyntää hinnanlaskulla ja suomalaista tavaraa liikkeelle. On hienoa, jos kauppa tinkii omasta katteestaan saadakseen suman purettua. Tietysti, jos hinnan lasku rokotetaan vain tuottajilta, niin asiaan pitää puuttua. MTK:n linja tuntuu nykyisin olevan, että huudetaan ensin ja ajatellaan sitten!” moittii Pekka Niemensivu.
Pirkko-Liisa Kellosalo ei usko kaupan tinkineen katteistaan: ”Uskooko joku ihan oikiasti edelleen, että kaupat maksaa omasta pussistaan hinnanalennukset?! Ruoka halpeni ja samaan syssyyn Valio ja Atria laski tuottajahintoja. Kaupat tekee kuukaudeksi kerrallaan sopimukset ”halpojen merkkien” toimittajien kanssa. Jatkojalostajatkin pistetään ahtaalle, jotta saadaan halpoja tuotteita kuluttajille .”
Satu Tarvainen miettii, mikä kauppaketjuista mahtaisi olla tuottajalle paras.
”Minä asioin mieluiten siinä kaupassa tai ketjussa joka jatkossa maksaa parhaimmat korvaukset tiloille ja viljelijöille ja tuottajille. Vielä kun tietäisi mikä näistä ketjuista se on?”
Moni kommentoija suosittelee ostamaan suoraan tuottajalta.
Sanna Naukkarinen Pires: ”Kyse on omasta mielestäni
siitä, paljonko kauppa ja jatkojalostamot haluavat vetää voittoa välistä. Jos poistetaan nuo kaksi ja ostetaan tuotteet suoraan tuottajalta, saadaan tuoreempaa ruokaa edullisemmin niin, että tuottajakin saa siitä itselleen moninkertaisesti paremman hinnan kuin myymällä välikäsille.”
Keskustelua käytiin myös keskustelun laukaisseesta mainoksesta, jossa kauhistellaan maidon kalleutta.
Kalevi Suortin mielestä mainos kuuluu epäonnistuneiden ylilyöntien sarjaan.
”Mainostoimisto ja mainostaja (S-ryhmä) ovat tässä menneet samaan halpaan, mihin SDP/SAK neljä vuotta sitten Oiva Lohtanderin kanssa. Huikealta tuntunut idea sokaisi mainoksen tekijät ja siitä päättäneet. Ettei vain tämäkin mainostuote vedetä markkinoilta alta aikayksikön.”
”Umpityhmä ja kiero kampanja”, tyrmää Ulla Martikainen. ”Muutamaa tuotetta halvennettu ja sitten taas toisia nostettu. Minun järkeeni ei käy maidon ja juuston halpuutus. Ne ovat edullisia muutenkin ja niistähän maaseutu saa tulonsa. Maidon hintaa saa nostaa jos se korotus menee tuottajalle.”
HENRIK SCHÄFER
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
