SOK nimitti Taavi Heikkilän seuraajan: Uudeksi pääjohtajaksi Hannu Krook ruotsinkielisestä Varuboden-Oslasta
Krook haluaa SOK:n marketkaupalle yhä suuremman markkinaosuuden.SOK:n hallintoneuvosto on nimittänyt uudeksi pääjohtajaksi Osuuskauppa Varuboden-Oslan toimitusjohtajan, kauppaneuvos Hannu Krookin. Hän aloittaa tehtävässään ensi vuoden alussa.
Vuonna 1965 syntynyt Krook on valmistunut Helsingin kauppakorkeakoulusta kauppatieteiden maisteriksi vuonna 1992. Hänen pääaineenaan oli kansainvälinen markkinointi.
Ennen Varuboden-Oslaa Krook työskenteli johtajana perheyritys Oy Otto Brandt Ab:ssa, Cola Cola Juomat Oy:ssä ja Tiimarissa, jota hän johti sen kriisivuosina 2009–2011.
Hallintoneuvoston puheenjohtaja Matti Pikkaraisen mukaan vahvoja kandidaatteja yhtiön johtoon oli useita sekä S-ryhmän sisältä kuin suomalaisen elinkeinoelämän muiltakin sektoreilta.
"Hannu Krookin eduksi koitui hänen äärimmäisen monipuolinen kokemuksensa eri toimialojen johtotehtävissä S-ryhmän ulkopuolella ja myös kansainvälisissä tehtävissä. Hannu on johtanut hyvin erilaisia yrityksiä läpi vaihtelevien haasteiden huolehtien samalla henkilöstötyytyväisyydestä. Se on iso meriitti."
Krook näkee osuuskaupparyhmän valtiksi asiakkuuden ja omistamisen välisen yhteyden. Ryhmän suurinta liiketoiminta-aluetta, marketkauppaa, hän haluaa "kehittää edelleen kasvun turvaten ja markkinaosuuksia vahvistaen".
"Data ja digitalisaatio ovat kaksi asiaa, joissa meillä on ryhmänä vielä paljon lunastamatonta potentiaalia. Tämä koskee kaikkia toimialoja ruokakaupoista hotelleihin."
Kiireisin tehtävä on hänen mukaansa odottamassa "korona-ajan runteleman" matkailu- ja ravitsemiskaupan kääntämisessä toipumisuralle.
Toimitusjohtajan paikka avautui SOK:n nykyisen pääjohtajan Taavi Heikkilän ilmoitettua elokuun lopulla eroavansa tehtävästään.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

