Pohjois-Korea kertoo ensimmäisestä koronakuolemasta – valtionmedian mukaan kuusi kuumeessa ollutta ihmistä on kuollut
Maa ei ole aiemmin kertonut koronavirukseen liittyvistä kuolemista ja kertoi ensimmäisestä koronatartunnastakin vasta eilen.

Pohjois-Korea kertoi maan ensimmäisestä koronatartunnasta vasta 12. toukokuuta. LEHTIKUVA / AFP.
Lue lisää
Osaston luetuimmat
- Kärnä nostattaa boikottia Turkkia vastaan ‒ ”Annetaan Erdoganin maistaa omaa lääkettään” 06:00
- Energialaskua voi pienentää monin tavoin sähköllä lämpenevässä kodissa ‒ ”Tuttuni selvisi koko talven lähes ilmalämpöpumpun varassa”14.5.
- Eläkeläismiehelle myytiin ilmanvaihtoremontti, jota hän ei halunnut: ”Se kyllä riipaisi”15.5.
- Ulkoministerit Ann Linde ja Pekka Haavisto aikovat matkustaa Turkkiin selvittämään terroristiväitteitä ‒ presidentti Erdoganin mukaan ”ei kannata vaivautua”16.5.
- Turkin Erdogan: Suomen ja Ruotsin edustajien ei kannata matkustaa Turkkiin, joka ei aio puoltaa maiden Nato-jäsenyyttä07:51
- Venäjän mielestä Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyshakemukset ovat vakava virhe – "Ei pitäisi elätellä illuusioita siitä, että me vain siedämme tätä"16.5.
- Ruotsi jättää Nato-hakemuksen yhtä aikaa Suomen kanssa16.5.