Niukkuus tuntuu opetusrahoissa
Kotitalousopetus potee yleisen talouskehityksen aiheuttaman niukkuuden seurauksia.
”Siitä päätellen, mitä opettajat kentältä kertovat, monissa kunnissa kotitalouteen käytettävä ainemääräraha on pienentynyt suhteessa hintojen nousuun ja oppilasmäärän kasvuun. Kotitalousopettajat joutuvat suunnittelemaan huolella tekemiset, jotta raha riittää koko vuodeksi kaikille ryhmille. Toisissa kunnissa asiat ovat hyvin, toisissa huomattavasti huonommin”, Kotitalousopettajien liiton puheenjohtaja Anneli Rantamäki toteaa.
Rantamäen mukaan kotitalousopetuksen arvo ja merkitys ymmärretään yhteiskunnallisesti kotien sivistäjänä. Tämä ei ole muuttunut siitä, kun kotitalousopettajat vuonna 1918 perustivat oman liittonsa.
”Jos ajatellaan kaikkia kodin toimintoja, kotitalousopetuksella on mielestäni yhtä suuri tarve nuorten ja heidän perheidensä sivistäjänä kuin 95 vuotta sitten.”
”Toisaalta halu tehdä oikeasti töitä sen eteen nuorten keskuudessa ei ole johdonmukainen. Päättäjillä halu loppuu puheisiin. Kun tulee päätösten aika, on rahalla aina sillä hetkellä suurin merkitys. Kauaskatseisuus ei yhteiskunnassamme ole muodissa”, Rantamäki murehtii.
MAIKKI KULMALA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
