Westcoast Pirate Pilvenmäen paras
Forssan Pilvenmäen raviradalla juostun omaleimaisen suurkilpailun, Pilvenmäki Specialin finaali sai Westcoast Piratessa arvoisensa voittajan. Pilvenmäki Special on rajattu lämminverisille, joiden voittosumma karsintoihin ilmoittamishetkellä on korkeintaan 8 000 euroa eli ne ovat yleensä uransa alkutaipaleella.
4-vuotias ruuna Westcoast Pirate vei finaalin ja tienasi omistajilleen 8 000 euroa. Vielä viime vuonna sen uran käynnistyminen yski, mutta siihen oli selvä syy.
”Hevonen ei vaan mennyt hyvin ja lopulta kolmannella klinikkakäynnillä löytyi murtuma toisesta etupolvesta. Eläinlääkäri Jukka Houttu pulttasi sen”, valmentaja Olli Lähtinen kertoi.
Uudenkaupungin Kallannista oleva Lähtinen on myös hevosen omistaja ja kasvattaja yhdessä Prosteer Oy:n ja Puurusen Sähkö Oy:n kanssa.
”Ikäluokan ykkösen Brad De Veluwen lyömisestä ei voi haaveilla, mutta kyllä tämä ainakin sinne ikäluokan top10:een nousee”, ohjastaja Mika Forss arvioi.
Wesdtcoast Pirate on kilpaillut tällä kaudella seitsemän kertaa ja voittanut jokaisen. Yhteensä se on juossut kilpaa 10 kertaa ja voittanut kahdeksasti. Voittosumma on kykyihin nähden vielä vaatimaton 16 400 euroa.
”En ole vielä osannut suunnitella hevosen jatko-ohjelmaa. Ennen tätä kun oli mahdollisuus, että voittosumma tuplaantuu tai sitten siihen ei tule yhtään lisää. Nyt pitää ajatella asiaa uudelleen”, Lähtinen arvioi.
Dream Vacationin poika Westcoast Pirate on emänsä Westcoast Winnerin ensimmäinen varsa. Sillä on kolme nuorempaa sisarusta.
ANTTI SAVOLAINEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
