Maataloustuille ymmärtämystä
Suomalaisten on oltava
ylpeitä ympäristöteoista, joita
maataloudessa
on jo tehty.
Jos saisitte pitää kiinni yhdestä tuesta, mikä se olisi? Sitä kysyttiin Suomen luonnonsuojeluliiton haitallisten tukien tilaisuudessa kansanedustaja-euroehdokkailta.
Maatalouden tuet, vihreiden Satu Haapanen aloitti. Perusteluina olivat omavaraisuus ja Suomen hyvä eläin- ja kasvitautitilanne. Lisäperusteluna oli, että suurin osa maataloustuesta on EU-tukea eikä yksin Suomen päätettävissä.
Kristillisdemokraattien Jouko Jääskeläinen valitsi säilytettäväksi työkoneiden kevyen polttoöljyn veronpalautuksen.
Keskustan Antti Kaikkosella oli vaikeuksia valita. Lopulta hän nosti esiin maatalouden ja työmatkavähennykset.
Jälkimmäisistä samaa mieltä oli sosiaalidemokraattien Johannes Koskinen.
Myös perussuomalaisten Maria Lohela puolusti maaseudun työmatka-autoilua.
Toisessa puheenvuorossaan hän patisti suomalaisia olemaan ylpeitä niistä ympäristöteoista, joita maataloudessa ja muuallakin on jo tehty.
Vasemmistoliiton Annika Lapintie piti kiinni saariston kalastajien tukemisesta. Samaan sarjaan hän nosti haja-asutusalueiden viljelijöiden ja asukkaiden tukemisen. Kaikkiin hän liitti lisävaatimuksen ”aito”.
Keskustelussa toistettiin useaan kertaan, että tukien poistamisessa ei kyse ole kertarysäyksestä, vaan siivusta kerrallaan ja mahdollisesti tuen kohdentamisesta niin, että se edesauttaa ympäristöä.
HEIKKI VUORELA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
