THL: Suomessa todettu 141 uutta koronavirustartuntaa – tartunnoista yli 50 Helsingissä
Koronaviruksen ilmaantuvuus Suomessa on THL:n mukaan nyt 22,7.
Hieman yli puolet suomalaisista on tuoreen kyselyn mukaan asentanut koronaviruksen leviämisen ehkäisyyn tarkoitetun Koronavilkku-sovelluksen. LEHTIKUVA / Heikki SaukkomaaSuomessa on raportoitu 141 uutta koronavirustartuntaa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL. Yhteensä tartuntoja on todettu tähän mennessä 10 244
Viimeisen kahden viikon jaksolla tartuntoja on todettu 1 386, mikä on 753 tartuntaa enemmän kuin aiemmalla kahden viikon jaksolla.
Uusia tartuntoja on todettu eniten Helsingissä, yhteensä 56. Vantaalla uusia tartuntoja on 17 ja Espoossa 12. Muutoin tartunnat jakautuvat yksittäisiin tai muutamiin löydöksiin useilla paikkakunnilla.
Koronaviruksen ilmaantuvuus Suomessa on THL:n mukaan nyt 22,7. Luku kuvaa tapausten määrää kahden viikon ajanjaksolla sataatuhatta asukasta kohti. Koko maan keskiarvo ylitetään alueellisesti Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin alueella (44,2), Keski-Suomessa (37,1) ja Etelä-Savossa (33,6).
THL kertoo koronaviruksen aiheuttamaan tautiin liittyvistä mahdollisista uusista kuolemista myöhemmin tänään. Keskiviikkoon mennessä tautiin liittyviä kuolemia oli raportoitu 344.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat