Etelä-Suomen järvenselkien jäät heikkoja – kiristyvä pakkanen rakentaa hyydepatoja Pohjois-Pohjanmaalla
Viime vuosi oli Lapissa jopa kaksi astetta pitkän ajan keskiarvoa lämpimämpi.Suomen ympäristökeskus Syke varoittaa heikoista jäistä erityisesti eteläisessä Suomessa. Leuto joulukuu ohensi suurten järvenselkien ja virtapaikkojen jäitä.
Lähimmän viikon aikana pakkanen kiristyy ja avoimet järvet voivat peittyä jäähän. Lisäksi kovat pakkaset voivat aiheuttaa vaarallisia railoja, Syke tiedottaa.
Kylmenevä sää voi hyyteen takia nostaa vedenpintoja erityisesti Pohjois-Pohjanmaan joissa.
Hyydepatoja syntyy voimakkaisiin virtapaikkoihin, kun joen pinnalle ei pääse kehittymään suojaavaa jääkantta. Vesi voi sään kylmetessä alijäähtyä ja vedessä alkaa muodostua niin sanottua suppojäätä eli joki hyytää. Virtauksen mukana kulkeutuva suppojää voi kasautua joessa sinne, missä veden pinta on päässyt jäätymään.
Eteläisessä Suomessa oli viime vuonna lunta, jäätä ja routaa vähän, pohjoisessa jotakuinkin tavallinen määrä. Kevättulvista ei juuri ollut haittaa.
Loppuvuodesta sekä vesistöt että pohjavedet olivat maan pohjois- ja itäosassa korkealla, mutta lounaasta Keski-Suomeen oli puolestaan varsin kuivaa.
Viime vuonna satoi tavanomaiset 400–800 millimetriä. Märintä oli Länsi-Lapissa, kuivinta lounaisessa Suomessa.
Lähes koko Suomi aloitti viime vuoden ilman lunta. Etelä- ja Länsi-Suomessa tilanne ei juuri korjaantunut ja vähäinen lumi suli tavallista aikaisemmin. Myös muualla maassa lumet hupenivat epätavallisen varhain, mutta Lappiin ja Koillismaalle sitä ehti kertyä paikoitellen selvästi keskimääräistä enemmän.
Ensilumi satoi Pohjois- ja Itä-Suomeen lokakuun lopulla ja muualle marraskuussa.
Järvivedet lämpenivät viime toukokuussa nopeasti, mutta riemua ei riittänyt kauaa. Viileä kesäkuu jäähdytti vedet nopeasti ja keskikesä polskuteltiin tavanomaista kylmemmissä vesissä. Jaakko heitti kylmän kiven perinteisesti elokuussa ja vedet jäähtyivät nopeasti.
Viime vuosi oli Lapissa peräti kaksi astetta pitkää keskiarvoa lämpimämpi. Tällaista tapahtuu keskimäärin harvemmin kuin kerran 30 vuodessa.
Vuoden korkein lämpötila +29,1 astetta mitattiin Utsjoen Kevolla ja kylmin -41,2 Muoniossa.
Ruotsista saapunut raskaan sarjan kesämyrsky Rauli riepotteli etenkin maan keskiosaa 27. päivä elokuuta.
Useita tunteja kestäneiden myrskynpuuskien takia noin 200 000 jäi ilman sähköä.
Maa-alueilla kovimmat havaitut puuskat 24,9 metriä sekunnissa mitattiin Vaasassa sekä Kuopion Maaningalla.
Lue myös
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

