Suomessa todettu jo yli sata koronavirustartuntaa
Uusista tartunnoista 18 todettiin Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä ja 17 Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä.
Husin alueella oli eniten sairastuneita eilisaltaan mennessä, yhteensä 32. Eilen aamupäivällä Hus kertoi 11 uudesta sairastuneesta. LEHTIKUVA / RONI REKOMAASuomessa on todettu 50 uutta koronavirustartuntaa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL. Kaikkiaan Suomessa oli todettu torstaina iltapäivään mennessä 109 tartuntaa.
Uusista tartunnoista 18 todettiin Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä ja 17 Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä. Pohjois-Pohjanmaalla tartunnan saaneet ovat Oulun yliopiston opiskelijoita. Kaikki tartunnat löydettiin samasta seurueesta, joka oli vieraillut epidemia-alueella Itävallassa.
"Sairastuneet ovat sairaanhoitopiirin mukaan lieväoireisia ja hyväkuntoisia", Oulun yliopisto kertoi tiedotteessa.
Osa tartunnan saaneista oli käynyt paluunsa jälkeen oireettomina yliopistolla. Tartunnalle mahdollisesti altistuneita kartoitetaan yliopiston mukaan parhaillaan.
Lisäksi tänään on ilmennyt Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen sairaanhoitopiireissä kummassakin neljä sairastunutta. Pirkanmaan kaikki uudet sairastapaukset liittyvät suoraan matkailuun epidemia-alueella Itävallan Tirolissa.
Sekä Varsinais-Suomessa että Keski-Suomessa koronavirustartuntoja todettiin puolestaan kaksi. Keski-Suomen tartunnan saaneista toinen on altistunut virukselle kotimaassa ja toinen Pohjois-Italiassa.
Koronatartuntoja on niin ikään Satakunnan ja Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiireissä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
