Pääministeri Rinne brexit-tilanteesta: Näen lisäajan myöntämisen järkeväksi, Tusk yhteydessä EU-maiden päämiehiin
Britanniassa sadattuhannet ihmiset osoittivat lauantaina mieltään vaatien toista kansanäänestystä EU-erosta.
Rinteen mukaan sopimuksettoman eron välttäminen on niin unionin kuin Britannian kansalaisten ja yritysten edun mukaista. LEHTIKUVA/AFPPääministeri Antti Rinne (sd.) sanoo näkevänsä lisäajan myöntämisen Britannialle järkeväksi ja toivovansa, että erosopimuksen käsittely Britanniassa etenee. Rinne sanoo tiedotteessa, että Suomi, yhdessä muiden EU-maiden kanssa, pitää tärkeänä Britannian kanssa neuvotellun erosopimuksen hyväksymistä.
Hänen mukaansa sopimuksettoman eron välttäminen on niin unionin kuin Britannian kansalaisten ja yritysten edun mukaista. Euroopan unioni jatkaa omalta osaltaan neuvotellun sopimuksen mukaista valmistautumista ja ratifiointiprosessia, hän sanoo.
Pääministerin mukaan Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Donald Tusk on yhteydessä EU-maiden päämiehiin, jotta EU27 voi ottaa kannan Britannian hallituksen esittämään pyyntöön siirtää eropäivää 31. tammikuuta 2020 saakka.
Britannian parlamentin alahuoneen oli eilen määrä äänestää harvinaisessa lauantai-istunnossaan pääministeri Boris Johnsonin neuvottelemasta erosopimuksesta. Äänestykseen asti ei kuitenkaan koskaan päästy, sillä ennen sitä alahuone hyväksyi aloitteen, jonka mukaan sopimuksesta voidaan äänestää parlamentissa vasta sen toimeenpanoa koskevan lainsäädännön valmistuttua.
Lainsäädännön valmistuminen edellyttänee kuitenkin lisäaikaa, jota Johnson haki vastahakoisesti Brysseliin lähettämällään allekirjoittamattomalla kirjeellä. Toisessa EU:lle lähettämässään kirjeessään pääministeri sanoi pitävänsä lykkäystä virheenä.
EU pyrkii viemään eroprosessia omalta puoleltaan eteenpäin sen verran kuin mahdollista Britannian käänteistä riippumatta.
Lykkäysanomukseen reagoiminen ja EU-johtajien näkemysten kokoaminen voivat mediatietojen mukaan kestää useita päiviä. EU:n on myös kerrottu kehottaneen Britanniaa avaamaan suunnitelmiaan mahdollisimman vauhdikkaasti, jotta päätöksiä voidaan tehdä.
Teoriassa Britannian eron määräpäivä on edelleen lokakuun 31. päivä eli siis vajaan kahden viikon kuluttua, sillä lisäajasta ei ole toistaiseksi sovittu. Lopullinen päivä riippuu siitä, miten lauantain käänteisiin reagoidaan niin EU:ssa kuin Britanniassakin. Käytännössä näyttää yhä todennäköisemmältä, että brexit-päivä lykkääntyy jälleen.
Vaatimukset toisesta kansanäänestyksestä eivät ole hiljenneet. Llauantaina Lontoossa kulki valtava mielenosoitus, jonka osallistujat vaativat uutta kansanäänestystä – ja EU:ssa pysymistä yhdeksi vaihtoehdoksi äänestyslipukkeeseen.
Mielenosoitukseen osallistu satoja tuhansia ihmisiä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

