MTK:n Marttilalle 138 000 euron viljelijätuet
MTK:n johtokunnasta eniten tukia sai Markus Eerola.MTK:n johtokunnan jäsenet saivat viime vuodelta viljelijätukia yhteensä noin 700 000 euroa. Eniten tukia sai Markus Eerola. 235 000 euroa, josta viljelijätukia oli 221 000 euroa ja vajaa 14 000 hanke- ja yritystukia.
Eerolalla on luomukasvinviljelytila Hyvinkäällä Uudellamaalla.
Tiedot maataloustukien saajista tulivat julkisiksi tänään. MT selvitti Maaseutuvirastosta kaikkien johtokunnan jäsenten saaman maatalous- ja maaseututuet.
Toiseksi suurimmat tuet sai viime vuodelta MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila, joka on toimensa ohella osakas maitoa tuottavassa maatalousyhtymässä Simossa. Yhtymä sai viljelijätukia 138 000 euroa.
Kolmanneksi suurimmat tuet oli johtokunnan ensimmäisellä varapuheenjohtajalla, kauhavalaisella Mauno Ylisellä, vajaa 105 000 euroa. Ylisellä oli viime vuoteen asti lihakarjatila, mutta hän on tukihaun jälkeen luopunut naudoista.
Lue myös
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


