Kalastajilla on kaksi kuukautta aikaa sopeutua kolmanneksen pienempiin kiintiöihin – silti päätös kalastuskiintiöistä on helpotus
Kalastuskiintiö on Suomelle tärkeimmässä perämeren silakkakiintiössä ensi vuonna 31 prosenttia tätä vuotta pienempi.
Selkämeren Jää Oy:n Henri Lomppi kertoo kalastuskiintiöiden heilahtelun haastavan kalastajien pitkän aikavälin suunnitelmat. Kuva: Pasi LeinoEU:n maatalous- ja kalastusneuvosto asetti Itämeren ensi vuoden kalastuskiintiöt maanantaisissa neuvotteluissaan.
Kiintiöt ovat Suomelle tärkeimmässä perämeren silakkakiintiössä 31 prosenttia tätä vuotta pienemmät. Silti päätös uusista kiintiöistä oli helpotus, ja maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah (kd.) iloitsi siitä avoimesti.
”Tulos on juuri se, mitä Suomi on lähtenyt ajamaan, eli se perustuu tieteelliseen neuvoon kalakantojen tilasta”, Essayah sanoi.
Uudessakaupungissa ja Porissa toimivan Selkämeren Jää Oy:n toimitusjohtaja Henri Lomppi on ministerin kanssa samoilla linjoilla:
”Päätös on ihan hyvä, kun se tehtiin tieteellisen neuvon perusteella eikä minkään muun perusteella. Nyt tämä antaa taas mahdollisuuden kalastuksen jatkumiselle.”
Yhtiön kalastus keskittyy Pohjanlahdelle, joten Selkämeren Jään kiintiö pienenee päätöksen mukaisesti samassa suhteessa 31 prosenttia tästä vuodesta.
”Totta kai on alalle hankalaa, että kiintiöt heiluvat näin paljon vuosittain. Ennakointi, investointien ja suunnitelmien tekeminen on todella hankalaa, kun puhutaan 30 prosentin muutoksista vuosien välillä”, Lomppi sanoo.
”Reagointiaika on tosi lyhyt. Tämä uusi kiintiö tulee voimaan vuoden alusta, eli meillä on kaksi kuukautta ja viikko aikaa siihen sopeutua.”
Uuden esityksen avulla yhtiön toiminta kuitenkin jatkuu. Kuukausi sitten Lomppi kertoi MT:lle, että silakan kalastuskielto olisi tarkoittanut kaiken toiminnan alasajoa.
Sopeutumista kalastuskiintiöiden pieneneminenkin kalastajilta silti vaatii.
Toimitusjohtaja Lompin mukaan heidän kalastuskaudella työllistämästään noin 25 henkilöstä pyritään kuitenkin pitämään kiinni.
”Me on nähty jo alkuperäisestä kiintiöehdotuksesta, että kiintiö laskee ja reagoitiin siihen silloin jo. Näihin kiintiöihin on sopeuduttu, ja nykyiset työpaikat pyritään pitämään.”
Essayahin arvion mukaan kalastusala selviää kiintiöiden leikkauksista hyvin.
”Tämä pienennys liittyy nimenomaan siihen, että pystymme varmistamaan kalastusalan jatkuvuuden”, Essayah sanoi viitaten kalakantojen elinvoimaisuuden säilyttämiseen.
”Alun alkaenkin kun tiedettiin, mihin tieteellinen neuvo perustuu, viesti oli se, että sen kanssa voidaan elää.”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




