Kokoomuksen Koski leikkaisi hallinnosta maataloustukien sijaan
Koski ei mainitse, kuinka suuria säästöjä hallinnosta karsimalla olisi mahdollista saavuttaa.
Kokoomus kohdistaisi EU:n leikkaukset byrokratiaan, kirjoittaa Susanna Koski. Kuva: Markku VuorikariKansanedustaja Susanna Koski (kok.) vaatii EU:n maatalousbudjetin leikkausten kohdistamista hallintoon tukileikkauksien sijaan.
"Mielestäni viime vuosien keskustelujen perusteella pitäisi olla kristallinkirkasta, että viljelijä tai poikkeuksellisen vahva ympäristövastuumme eivät voi olla ensisijaisia maksajia, kun maatalouden tukiohjelmista leikataan osana brexitin vaikutuksia.
Kansallisen hallinnon on oltava ensisijainen leikkauskohde. Hallintoon liittyvien valvontojen yksinkertaistaminen ja byrokratian keventäminen pitää näkyä myös euroina", Koski kirjoittaa MT:n kolumnissa.
Kosken mukaan hallinnon tehostaminen on mahdollista, koska jäsenvaltioilla on jatkossa nykyistä suurempi liikkumavara.
Kosken mielestä Sampo Terhon (sin.) ehdotus EU-tukileikkausten kompensoiminen kansallista tukea lisäämällä ei ole realistista.
"Tavoite ja idea kansallisen rahoituksen lisäämisestä on jalo, mutta realistisuudessaan se muistuttaa suunnilleen Antti Rinteen (sd.) vappupuheita."
Sitä Koski ei arvioi, kuinka suuria säästöjä hallinnon karsimisella voidaan saavuttaa.
Lue koko kolumni:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
