Tulivuori purkautuu Islannissa – matkailijat on määrätty poistumaan hotelleista
Islannissa on menossa kolmas tulivuorenpurkaus samalla alueella sitten joulukuun. Viranomaisten mukaan valmiussuunnitelmat on aktivoitu ja tilanteen kehittymistä seurataan.
Islannin ilmatieteen laitoksen mukaan tässä vaiheessa on vaikea ennustaa, pääseekö järistysten voimasta Reykjanesin niemimaan alla liikkeelle lähtenyt magma pintaan. Arkistokuvaa tulivuorenpurkauksesta Islannissa 2021. Kuva: Lehtikuva/AFPIslannissa pääkaupunki Reykjavikin lähellä sijaitseva Fagradalsfjall-tulivuori on alkanut purkautua, kertovat mediat.
Norjan meteorologisen instituutin mukaan Fagradalsfjallin tulivuoren lähellä havaittiin vahvaa seismistä aktiivisuutta hieman aamuviiden jälkeen paikallista aikaa. Purkaus alkoi noin aamukuudelta paikallista aikaa.
Kyseessä on kolmas tulivuorenpurkaus alueella sitten joulukuun. Purkauksen kerrotaan tapahtuneen samassa kohdassa kuin joulukuun 18. päivänä tapahtunut purkaus. Halkeama on noin kolme kilometriä pitkä ja laavaa virtaa pääasiassa länteen.
Islannin viranomaisten mukaan valmiussuunnitelmat on aktivoitu ja tilanteen kehittymistä seurataan.
Islantilaismedia Ruvin mukaan läheinen Grindavikin alue on määrätty jälleen evakuoitavaksi. Alueella on tällä hetkellä esimerkiksi matkailijoita, jotka on määrätty poistumaan hotelleista. Asukkaita alueella ei sen sijaan Ruvin mukaan ole.
Ruvin jakamissa kuvista näkyy purkautuvaa hehkuvaa laavaa ja taivaalle nousevia savupilviä.
Uppsalan yliopiston geofysiikan professori Olafur Gudmundsson arvioi aiemmin uutistoimisto TT:lle, että Reykjanesin niemimaalla, missä tulivuori sijaitsee, on käynnissä nyt aktiivinen vaihe, jossa tulivuoren purkauksia tapahtuu useasti.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




