"Ei osuustoiminta aina aurinkoa ole, mutta se nostaa tuottajahintaa", Keski-Pohjanmaalla ehdotettiin osuuskuntaa peruna-alan avuksi
Maidon tuottajahinnan lasku vie Keski-Pohjanmaan tiloilta 6 miljoonaa euroa. Kilpailuvirastolta vaaditaan kotimaisen tuotannon puolustamista.
Esa Rahja Kalajoelta arvosteli kilpailuviranomaisia, jotka edelleen edellyttävät Valion myyvän raakamaitoa kilpailijoilleen.MTK-Keski-Pohjanmaan puheenjohtaja Atso Ala-Kopsala ehdottaa osuuskuntaa tai toimialaorganisaatiota peruna-alan tilanteen helpottamiseksi.
"Onko toimialaorganisaatioiden mahdollisuudet tutkittu perunamarkkinoilla? Entä ollaanko valmiita miettimään jopa osuuskuntamallia?", Ala-Kopsala kysyi Keski-Pohjanmaan tuottajaliiton kevätkokouksessa perjantaina Halsualla.
Hänen mukaansa nykyinen pakkaamotoiminta ei taivu osuuskuntamalliin helpolla, mutta sitä olisi kuitenkin syytä selvittää.
"Ei osuustoiminta mitään aurinkoa aina ole, mutta tutkitusti se nostaa tuottajahintoja."
Valion päätös maidon hinnan 2,5 sentin laskusta herätti huolta maakunnassa, jossa se tarkoittaa 6 miljoonan euron pudotusta tilojen tuloista.
Esa Rahja Kalajoelta arvosteli kilpailuviranomaisia, jotka edelleen edellyttävät Valion myyvän raakamaitoa kilpailijoilleen.
"Voisiko MTK vaikuttaa siihen, että jokin toimija alkaisi ajatella asioita kotimaan kannalta. Tuntuu siltä, että mitä enemmän valtaa jollakin on, sitä enemmän se on kampittamassa kotimaista tuotantoa."
Rahja toivoi myös eri meijerien tuottajia miettimään asiaa kokonaisuuden kannalta. "Ei ole järkevää kampittaa Valiota. Kun Valio tuottaa 80 prosenttia raakamaidosta ja perusmaidoissa sen markkinaosuus on 20 prosenttia, kaikki ei ole kohdallaan."
MTK:n toiminnanjohtaja Antti Sahi vastasi järjestön keinojen olevan vähissä, mutta ihmetteli miten kauan asian käsittely Kilpailu- ja kuluttajavirastossa voi kestää. "Markkinatilanne perusmaidoissa on muuttunut täysin, mikä pitäisi myös viranomaisten ottaa huomioon."
Henna Vuotila Himangalta kertoi, että Välitä viljelijästä -hankkeessa on tullut eteen paljon tapauksia, joissa verottaja on kohdellut tuottajaa epäoikeudenmukaisesti. Jari Lassila Vetelistä puolestaan kiitteli MTK:n jäsenmaksu-uudistuksen etenemistä valtuuskunnassa torstaina. Hän kuitenkin pohti, onko tulevan edunvalvontamaksun porrastus tilakoon mukaan ihan kohdillaan.
Olavi Lassila Perhosta ja Kari Rauma Kaustiselta olivat huolissaan turvepeltojen käytön rajoittamisesta EU:n tulevassa maatalouspolitiikan uudistuksessa. Sirpa Erkkilä Kannuksesta kyseli mitä MTK on saanut aikaan yksityistielain uudistuksessa.
Jarkko Kokkoniemi Reisjärveltä kannusti maanomistajia tutkituttamaan ovatko pohjavesialueeksi määritellyt alueet todella pohjavesialueita. Siihen voi myös saada avustusta elykeskuksesta.
"Nyt voin antaa viranomaisille kiitosta. Tilalla oli ennen 35 hehtaaria pohjavesialuetta, nyt on 0,4 hehtaaria, kun näytteet tutkittiin."
Janne Känsälä Kaustiselta muistutti, että pääministeri on sanonut, että kaikkia pitää päästä osalliseksi talouden kasvusta.
"Miten tämä saadaan koskemaan tuottajia. Tähän asti on oltu vain maksumiehinä."
Keski-Pohjanmaa vuoden työssäoppimistilan palkinnon sai maatalousyhtymä Sahipakka. Yhtymässä ovat mukana Jonna ja Antti sekä Markku Sahipakka.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
