Lihakunnassa uusintaottelu maanantaina
Lihakunnan ylimääräinen edustajiston kokous punnitsee huomenna, toimiko hallintoneuvosto oikein tehdessään joulukuussa ison remontin osuuskunnan hallitukseen.Lihakunnan ylimääräinen edustajiston kokous ratkoo maanantaina Kuopiossa, millä tavalla ja keiden johdolla lihantuottajien osuuskunnassa jatketaan. Edustajisto valitsee hallintoneuvoston, joka puolestaan valitsee hallituksen.
Hallintoneuvosto teki osuuskunnan hallitukseen remontin joulukuussa. Sen jälkeen määräluku edustajiston jäseniä vaati tammikuun alussa ylimääräistä kokousta. Siitä kuultuaan vastavalittu hallitus jätti eronpyynnön ja jättäytyi toimitushallitukseksi.
Ylimääräistä kokousta vaatineet perustelivat vaatimustaan tiedonsaannin ja keskustelun tarpeella, kun Maaseudun Tulevaisuus sitä tammikuussa kysyi.
Juuri se oli myös joulukuun päätösten tavoite, valtaosa hallintoneuvoston jäsenistä vastaa MT:n mielipidepalstalla.
”Haluamme olla luomassa katkeamatonta viestiketjua ruohonjuuritasolta aina atrialaisiin yhtiöihin saakka.”
Kirjeen allekirjoittajina on hallintoneuvostosta 14 jäsentä puheenjohtaja Ari Variksen johdolla. Viisi hallintoneuvoston jäsentä ei ole mukana allekirjoittajissa.
Vaikka kukaan ei halua julkisesti puhua nimistä, niistäkin on syntyneessä valtataistelussa kyse.
Joulukuun remontissa hallituksen kuudesta jäsenestä vaihtui neljä. Paikkansa menettivät hallituksen puheenjohtaja Timo Komulainen , varapuheenjohtaja Tomi Toivanen sekä Pekka Parikka . Lisäksi Tuomo Heikkilä jäi pois sukupolvenvaihdoksen takia.
Tilalle nousivat Juha Partanen puheenjohtajaksi ja Ari Pirkola varapuheenjohtajaksi sekä hallituksen jäseniksi Vuokko Leivonen ja Tuomo Mutanen . Paikkansa säilyttivät vain hallituksen pohjoisimmat jäsenet Veli Hyttinen ja Juho Tervonen .
Päätöksen tehneen hallintoneuvoston jäsenistä ratkaisun takana seisovat tiukimmin Savon, Pohjois-Karjalan ja Keski-Suomen edustajat. Heistä kaikki ovat allekirjoittaneet 14 jäsenen kirjeen, mukaan luettuna hallitukseen joulukuussa valitut. Sen sijaan pohjoisessa osa edustajista pysyttelee sivussa, yhtenä hallituksen varapuheenjohtajaksi valittu Pirkola.
Lihakunta on lihantuottajien osuuskunta, joka toimii Itä- ja Pohjois-Suomessa. Se on toiseksi suurin lihatalo Atrian omistaja eteläpohjalaisen Itikka-osuuskunnan jälkeen.
Lihakunnan hallintoneuvoston jäsenten mielipidekirjoitus http://www.maaseuduntulevaisuus.fi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

