MTK-johtaja: Venäjä-pakotteiden purkamiseen on paineita
Haluja pakotteista irtautumiseen voi ilmetä sekä EU:n että Venäjän suunnalta, johtaja Seppo Kallio puntaroi.
Seppo Kallio esitteli näkemyksiään MTK-Keski-Suomen vuosikokouksessa Laukaassa tänään maanantaina. Kuva: Petteri KivimäkiLAUKAA
MTK:n kansainvälisten asioiden johtaja Seppo Kallio arvioi, että EU:n ja Venäjän välisiä pakotteita voidaan alkaa asteittain purkaa jo lähikuukausina.
"Poliittinen tilanne Venäjän ja lännen välillä on vaikea, mutta pakotteita saatetaan siitä huolimatta alkaa purkaa. Jos näin käy, niin uskon Venäjän olevan asiassa aloitteellinen", Kallio toteaa.
Maatalousjohtaja arvioi, että Venäjän heikko talouskehitys saattaa ajaa Vladimir Putinia muuttamaan suhtautumistaan pakotepolitiikkaan.
"Täytyy muistaa, että myös EU:ssa on lisääntynyt se porukka, joka haluaa päästä pakotteista irti. Lännen ja Venäjän välisteiden talouspakotteiden purkamiseen on paineita", Kallio kertoo.
Kallion mukaan on keskeistä, että maatalouden byrokratiaa pystytään keventämään EU-tasolla.
MTK:n valtakunnallisessa toiminnassa hän kiinnittäisi erityishuomiota viljelijöiden henkisen hyvinvoinnin ja jaksamisen tukemiseen.
Muokattu klo 14.40: korjattu Kallion titteliksi kansainvälisten asioiden johtaja.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
