Tuhannet kerääntyivät Tel Aviviin muistamaan Hamasin ottamia panttivankeja – hyökkäyksestä kulunut sata päivää
Tänään on kulunut sata päivää siitä, kun Hamas hyökkäsi yllättäen Israeliin surmaten yli 1 100 ihmistä ja ottaen yli parisataa panttivankia.
Tuhannet ihmiset kokoontuivat Tel Avivin kaduille myöhään lauantaina muistamaan äärijärjestö Hamasin ottamia panttivankeja, kertoi BBC. Lehtikuva/AFP.Tuhannet ihmiset kokoontuivat Israelissa Tel Avivin kaduille myöhään lauantaina muistamaan äärijärjestö Hamasin panttivankeja, kertoi BBC.
Hamasilla on yhä käsissään noin 130 panttivankia, joiden kohtalosta ei ole tietoa.
Tel Avivissa marssineet mielenosoittajat vaativat, että kaikki panttivangit vapautetaan. Moni uskoi BBC:n mukaan, että Hamasin hyökkäys sata päivää aiemmin oli Israelille sen historian suurin uhka.
Mielenosoittajien joukossa oli Hamasin sieppaamaksi tiedetyn Shiri Bibasin serkku. Israelin mukaan terroristijärjestö Hamas vei Bibasin lisäksi tämän aviopuolison sekä pariskunnan kaksi pientä lasta 7. lokakuuta Nir Ozin kibbutsista. Lapsista toinen on alle vuoden ikäinen vauva.
Perheen olinpaikasta ei ole selvyyttä. On myös arveltu, että Hamas olisi saattanut jo luovuttaa heidät toiselle ääriryhmälle.
”Maailma pysyy tästä vaiti ja vaatii meitä pysymään rauhallisina. En pysty enää kestämään tätä”, Bibasin serkku Yossi Schneider sanoi BBC:lle.
Torstaina panttivankien läheiset kerääntyivät Gazan kaistan rajalle Nirimiin, josta he kuuluttivat rohkaisevia viestejä jättimäisistä mikrofoniin yhdistetyistä kaiuttimista ja toivoivat panttivankien kuulevan heidän sanansa Gazan puolella.
”Olemme täällä teidän rinnallanne. Rakastamme teitä todella paljon”, lausui yksi panttivankien omaisista uutistoimisto AFP:n mukaan.
Maailmalla Israelin lokakuusta lähtien jatkunutta vastahyökkäystä Gazan kaistalle on kuitenkin pidetty täysin suhteettomana.
Yli 150 maata, mukaan lukien Suomi, puolsi joulukuussa äänestyksessä YK:n päätöslauselmaa, jossa vaadittiin välitöntä humanitaarista tulitaukoa Gazaan.
Israel on jatkanut iskujaan Gazan kaistalle myös tänään, kertoi AFP.
Hamasin alaisen Gazan terveysministeriön mukaan Israelin iskuissa ja taisteluissa on kuollut jo lähes 24 000 ihmistä, joista valtaosa on ollut siviilejä, naisia ja lapsia. Iskut ovat YK:n mukaan tuhonneet jo valtaosan Gazan kaupungin asuinrakennuksista sekä noin puolet rakennuksista muualla Gazan kaistalla.
Yli 150 maata, mukaan lukien Suomi, puolsi joulukuussa äänestyksessä YK:n päätöslauselmaa, jossa vaadittiin välitöntä humanitaarista tulitaukoa Gazaan. Päätöslauselmassa vaadittiin myös muun muassa humanitaarisen avun päästämistä alueelle ja panttivankien vapauttamista välittömästi.
Israel on myös ottanut kiinni aiemmin surmaamansa Hamasin kakkosjohtajan kaksi sisarta Länsirannalla, kertoivat Israelin armeija sekä palestiinalaislähteet tänään AFP:n mukaan.
Kiinniotettujen veli Saleh al-Aruri surmattiin kuun alussa Beirutissa Libanonissa, ilmeisesti Israelin lennokki-iskussa. Israelin mukaan hän oli auttanut lokakuun 7. päivän verilöylyn suunnittelemisessa.
Israel ei kertonut tarkalleen, miksi sisarukset otettiin kiinni, mutta sen mukaan he olivat lietsoneet terrorismia Israelin valtiota vastaan. Sukulaisten mukaan Israel on ottanut myös muita perheenjäseniä säilöön.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




