IS: Presidentti Halosen väite miespoliitikoista ei saa vastakaikua — ”En tunnista kuvailua”, sanoo keskustan Vanhanen
Halosen New York Timesille antaman haastattelun mukaan naisvoittoinen hallitus aiheuttaa pelkoa erityisesti joissakin vanhemmissa miespoliitikoissa.
Presidentti Tarja Halonen antaa lausunnossaan New York Timesille kuvaa Suomesta, jossa naispoliitikot herättävät pelkoa tietyissä vanhemmissa miespoliitikoissa. Kuva: Jaana KankaanpääPresidentti Tarja Halosen (sd.) mukaan tietyn tyyppiset vanhemmat miehet tuntevat pelkoa, kun kaiken ikäiset naiset ovat näkyvästi mukana politiikassa, kertoo Ilta-Sanomat.
Amerikkalaislehti käsitteli laajassa artikkelissaan pääministeri Sanna Marinin (sd) ympärillä vellonutta bilekohua.
Artikkelissa mainitsee, että Marinin johtama hallitus on jopa suomalaisilla standardeilla poikkeuksellisen nuori ja naisvoittoinen.
Halosen mukaan ”naisvoittoinen hallitus loukkaa tiettyjä vanhempia miehiä, jotka pelkäävät tilannetta, jossa kaiken ikäiset naiset ottavat politiikassa rooleja ja että naiset ovat enemmänkin sääntö kuin poikkeus”.
Eduskunnan keskustalainen puhemies Matti Vanhanen, 66, kertoo IS:lle, ettei tunnista Halosen kuvailua ja että naisvoittoisia hallituksia on ollut Suomessa ”jo suhteellisen pitkään”.
”Enkä allekirjoita sitä, että vanhemmat miehet – joihin itsekin kuulun – vierastaisivat sitä. Viime viikkojen keskustelun taustalla ovat mielestäni muut aiheet kuin sukupuolikysymys.”
SDP:n kansanedustaja ja entinen opetusministeri Jukka Gustafssonin, 75, ei mielestään ole ”käytännöllisesti katsoen ollenkaan” havainnut, että naisvoittoinen hallitus olisi koettu uhaksi vanhempien miesten keskuudessa.
”Jonkin verran eduskunnassa käydään keskustelua siitä, että vähän kokeneemmat ja ikääntyneemmät edustajat loistavat välillä poissaolollaan ministerintehtävistä”, Gustafsson huomauttaa.
Kokoomusveteraani Ben Zyskowicz, 68, arvioi, että Suomesta varmasti löytyy Halosen tarkoittamia miehiä, mutta hän ei usko heitä löytyvän eduskunnasta.
”Ainakaan itse en näe minkäänlaiseksi ongelmaksi sitä, että meillä on pääministerinä nuori nainen ja että hallituksemme kärkiviisikko koostuu nuorista naisista. Se arvostelu, jonka minä ja kokoomus kohdistamme Marinin vasemmistohallitukseen, riippuu vain ja ainoastaan siitä, mitä hallitus on tehnyt tai jättänyt tekemättä.”
Zyskowiczin tullessa eduskuntaan vuonna 1979 vallassa oli Mauno Koiviston (sd.) kakkoshallitus, jossa vaikutti Koiviston lisäksi 18 ministeriä. Naisministereitä hallituksessa oli kolme.
”Se on selvää, että silloin ei tietoisesti, toisin kuin nyt, pyritty edistämään sukupuolten tasa-arvoa. Nyt sitä pyritään tietoisesti edistämään esimerkiksi siten, että hallituksessa naisia on vähintään puolet”, Zyskowicz jatkaa.
Lue myös:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





