Valko-Venäjän oppositiota kokoontuu Helsingissä – keskustelevat maansa tulevaisuudesta
Seminaariin osallistuu Svjatlana Tsihanouskaja, jolta Aljaksandr Lukashenka anasti voiton elokuun 2020 presidentinvaaleissa.
Ulkopoliittisen instituutin vanhemmalla tutkijalla Ryhor Nizhnikaulla ei ole suuria odotuksia Helsingin kokoontumisesta. LEHTIKUVA / Markku Ulander.Valko-Venäjän demokraattista maanpakolaisoppositiota kokoontuu tänään ja huomenna Helsinkiin keskustelemaan Valko-Venäjän tulevaisuudesta. Seminaarissa on mukana muun muassa Svjatlana Tsihanouskaja, jolta Valko-Venäjää itsevaltaisesti johtava Aljaksandr Lukashenka anasti voiton elokuun 2020 presidentinvaaleissa.
Väärennetyn vaalituloksen julkistaminen laukaisi kuukausia kestäneet laajat mielenosoituksen Lukashenkan hallintoa vastaan.
Kaksipäiväisen seminaarin Helsingissä järjestävät Euroopan neuvoston parlamentaarinen yleiskokous ja sen Suomen valtuuskunta. Valkovenäläisten oppositiotoimijoiden lisäksi tapahtumaan osallistuu poliitikkoja ja asiantuntijoita eri puolilta Eurooppaa.
Tsihanouskaja tapaa Suomen vierailunsa yhteydessä myös pääministeri Petteri Orpon (kok.) ja ulkoministeri Elina Valtosen (kok.).
Ulkopoliittisen instituutin vanhemmalla tutkijalla Ryhor Nizhnikaulla ei ole suuria odotuksia Helsingin kokoontumisesta. Hänen mukaansa Valko-Venäjän maanpaossa vaikuttava oppositio on osin hajanainen, eikä sillä ole kunnon yhteyttä Valko-Venäjän sisälle tai selkeää strategiaa siitä, miten konkreettisesti vaikuttaa muutoksen puolesta kotimaassaan. Selkeä näkemys Valko-Venäjän tulevaisuudesta puuttuu Nizhnikaun mukaan myös demokraattista oppositiota tukevilta länsimailta.
Nizhnikaun mukaan Lukashenka istuu täällä hetkellä vallassa vahvemmin kuin vielä hetki sitten, eivätkä Valko-Venäjällä ensi kuussa järjestettävät niin kutsutut parlamenttivaalit vaikuta tilanteeseen mitenkään. Lukashenkan valtakauden katkaisee vain hänen kuolemansa tai Venäjän presidentti Vladimir Putinin tuen loppuminen, Nizhnikau sanoo.
”Edellytys Valko-Venäjän hallinnon kaatumiselle on Venäjän tappio sen sodassa Ukrainaa vastaan”, tutkija tiivistää.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


