Sähköinen potilastietojen arkisto alkaa muotoutua syksyllä
Potilastietoja aletaan syksyllä koota valtakunnalliseen sähköiseen arkistoon. Potilas pääsee näkemään omia tietojaan netin kautta, ja työ terveysalan ammattilaisten kesken tehostuu. Arkiston on määrä rakentua reilun kahden vuoden aikana.
Osastosihteeri Sari Karttunen (vas) ja sairaanhoitaja Jussi Viitanen olivat tiistaina työvuorossa Kanta-Hämeen keskussairaalan päivystyspoliklinikan triage-toimistossa, missä arvioidaan päivystykseen tulevien potilaiden hoidon tarve. ensiapu sairaala terveydenhoito Kuva: Kari Salonen”Potilasturvallisuus ja hoidon laatu paranevat, kun tiedot ovat terveydenhuollon ammattilaisten käytössä ajasta ja paikasta riippumatta. Lisäksi päällekkäiset tutkimukset vähenevät, kun vaikkapa verikokeiden tiedot ovat helposti käytettävissä. Tämäkin nopeuttaa osaltaan hoitoprosesseja”, summaa yhtenäisen järjestelmän hyötyjä kehittämispäällikkö Maritta Korhonen Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksesta (THL).
Potilastiedon arkistosta tiedottivat eilen THL ja Kela.
Tähän asti potilaan hoitotiedot ovat jääneet hajalleen niille terveysasemille ja sairaaloihin, joissa potilas on elämänsä varrella saanut hoitoa. Hoitavalta lääkäriltä voi tämän vuoksi puuttua hoitotilanteessa olennaistakin potilaan terveyteen, sairauksiin ja lääkitykseen liittyvää tietoa.
Ensimmäisenä arkistoon siirretään potilaskertomustiedot ja hoitoon vaikuttavat riskitiedot kuten lääkeaineallergiat ja yliherkkyydet, rokotukset, laboratoriotulokset, lääkitys, tehdyt toimenpiteet ja diagnoosit.
Ei vain ammattilaiselta toiselle vaan myös potilaalle
Potilastiedon arkisto on mittava ponnistus terveydenhuollon organisaatioille, järjestelmätoimittajille ja viranomaisille. Tietojen yhdistäminen aiheuttaa muutoksia yli 80 terveydenhuollon organisaation tietojärjestelmiin. Ensimmäiset arkiston käyttäjät aloittavat syyskuussa ja viimeiset vuoden kuluttua syksyllä.
Julkisen terveydenhuollon on liityttävä arkistoon syyskuuhun 2014 mennessä, yksityisen terveydenhuollon vuotta myöhemmin.
Yhtenäisempien järjestelmien käyttöönotto tietää merkittäviä säästöjä. Tärkeintä on kuitenkin potilasturvallisuuden parantuminen, katsoo johtaja Kati Räätäri Tiedolta.
Tieto tuottaa ja ylläpitää terveydenhuollon toimijoiden käyttämiä sähköisiä potilastietojärjestelmiä, joiden kautta lääkärit ja sairaanhoitajat käyttävät myös uutta arkistoa. (KORJATTU)
Itä-Savon sairaanhoitopiirissa on jo aloitettu arkistoon siirtymisen valmistelu. Suurin muutos on havaittu siinä, että lääkärin kirjaamat tiedot muuttuvat nyt avoimiksi.
”Aiemmin potilaskertomus on ollut ammattilaisen viestintää toiselle ammattilaiselle oman organisaation sisällä. Nyt potilas näkee nopeasti netin kautta lääkärin kirjoittamat tiedot”, toteaa tietojärjestelmäsuunnittelija Sirpa Taskinen .
”Myös muissa organisaatioissa hoitohenkilökunta voi nähdä hoidettavan potilaan tiedot, eikä olla vain sen tiedon varassa mitä heille toimitetaan.”
Hänen mukaansa uuden järjestelmän käyttöönoton sujuvuus riippuu ennen kaikkea aiempien vuosien ennakkovalmistautumisesta.
”Eniten tekemistä on uusien toimintamallien käyttöönotossa, käytäntöjen suunnittelussa ja tiedottamisessa.”
KORJATTU KELLO 13.15: Aiemmin kerrottiin virheellisesti, että Tieto on sähköisen arkiston palveluntuottaja. Arkiston kuitenkin tuottaa Kela, ja Tieto vastaa mm. useiden sairaanhoitopiirien tietojärjestelmistä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
