Mainoslauseet lupailevat liikoja: Kolesterolia alentavat ravintolisät ovat suosittuja ja niiden uskotaan edistävän sydänterveyttä, mutta tuoreen tutkimuksen mukaan ne ovat tehottomia
Ravintolisänä voidaan käyttää muun muassa kalaöljyä, kanelia, valkosipulia, kurkumaa, kasvisteroleita ja punariisiä.Ravintolisät ovat elintarvikkeita, joilla täydennetään ruokavaliota. Ne sisältävät esimerkiksi vitamiineja, kuituja, rasvahappoja, kasviuutteita tai probioottibakteereita. Koska ne eivät ole lääkkeitä, ei niiden tehosta tai haittavaikutuksista vaadita tieteellistä näyttöä. Ravintolisien valvonta Suomessa kuuluu kuntien elintarvikeviranomaisille ja Ruokavirastolle.
Yhtä kirjavaa joukkoa ravintolisiä – sekin huonosti tutkittu – markkinoidaan haitallisen kolesterolin alentajina. Tuoreen amerikkalaistutkimuksen mukaan ne ovat kuitenkin tehottomia.
Tutkimukseen rekrytoitiin 40–75-vuotiaita ihmisiä, joilla oli kohonnut sydäntaudin riski. Kolesterolia oli veressä yli normaalitason. Joukko jaettiin kahdeksaan ryhmään. Kuusi niistä nautti kuukauden ajan ravintolisänä joko kalaöljyä, kanelia, valkosipulia, kurkumaa, kasvisteroleita tai punariisiä. Kaksi oli verrokkiryhmiä. Toinen sai pienen annoksen yleistä kolesterolilääkettä, statiinia ja toinen lumelääkettä. Kuukauden kuluttua testattiin oliko kolesteroli laskenut tai näkyikö tulehdusmerkkiaineissa muutoksia.
Mikään ravintolisä ei laskenut kolesterolin pitoisuutta veressä, valkosipulivalmiste jopa nosti sitä. Odotetusti mitään ei tapahtunut myöskään lumeryhmässä. Varsinainen kolesterolilääke sen sijaan vähensi pahaa eli LDL-kolesterolia melkein 40 prosenttia. Tulehdusmerkkiaineissa ei nähty muutoksia.
Tässä tutkimuksessa testattuja ja tehottomiksi todettuja valmisteita ihmiset käyttävät lääkkeiden sijasta kolesterolin pitämiseksi kurissa ja sydänongelmien riskin vähentäjinä. Usein ajatellaan niiden olevan luonnontuotteina vähemmän haitallisia kuin lääkkeet. Ravintolisien suosio on suuri. Vuonna 2019 niitä käytti Yhdysvalloissa 77 prosenttia aikuisista ja siellä markkina-arvo on lähes 50 miljardia dollaria.
Vaikka seuranta-aika tässä tutkimuksessa oli lyhyen puoleinen, tulokset eivät tue mainoslauseiden väitteitä ravintolisien tehosta sydänterveyden edistäjinä. Parempia luonnonmenetelmiä lienevät edelleenkin liikunta ja monipuolinen terveellinen ravinto.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat










