Lauluja päivitettyyn klassikkoon säveltänyt Paula Vesala kirjoitti lapsena Tove Janssonille kirjeen – piirtäjän vastaus sulattaa yhä sydämet
Perjantaina 15. syyskuuta tuli ensi-iltaan päivitetty versio Muupeikko ja pyrstötähti -elokuvasta. Paljon on muuttunut vuodesta 1992, kun elokuva tehtiin.
Muumiklassikko on aina ajankohtainen. Jo vuonna 1992 sankareita uhkasi maailmanloppu. Kuva: Photo Credit: Frank MasiRakastettu, koko perheen elokuvaklassikko, kansallisaarteeksikin oikeutetusti kutsuttu Muumipeikko ja pyrstötähti -elokuva tuli elokuvateattereihin perjantaina 15.9. äänen ja värien osalta päivitettynä.
Muumipeikko ja pyrstötähti -elokuvaan (2023) score-musiikin ovat säveltäneet Leri Leskinen ja Jukka Immonen. Elokuvaan on tehty myös kaksi laulua, Rakkaus ja ystävyys sekä Tuuthan sä viel takaisin? Paula Vesala sanoitti ne ja sävelsi yhdessä Leri Leskisen ja Jukka Immosen kanssa.
Tunnuskappaleen esittäjäksi valittiin Suvi Teräsniska, jota Vesala ylistää vuolaasti.
"Suvilla on maailman kaunein ääni, sellainen lämmin ja syleilevä. Paras palaute Rakkaus ja ystävyys -laulusta tuli omalta lapseltani, joka lähetti oikein Jukallekin viestin, että ’ihana biisi’."
Vesalan mukaan muumit olivat hänen sydäntään lähellä jo pienestä asti.
"Lapsena kirjoitin Tove Janssonille kirjeenkin, johon hän vastasi ja lähetti minulle postimerkkejä ja kiiltokuvia."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





