Palkittu tietokirjailija katkaisi viimeisenkin siteen Helsinkiin – kustannustoiminta pyörii parin kilometrin päässä Venäjän rajasta
Tietokirjailija Markus Lehtipuu kyllästyi makselemaan postilokeron perintäkirjeitä ja siirsi loputkin elinkeinotoiminnastaan kylään, jonka ainut asukas hän on.Suomalaisia Matkaoppaita tuottanut Markus Lehtipuu katkaisee kustannustoiminnan viimeisetkin siteet pääkaupunkiseudulle.
Suomalaisella Matkaoppaalla oli aiemmin Helsingissä kivijalkakauppa, sitten varasto ja lopuksi postilokero – heinäkuun jälkeen ei enää sitäkään.
”Viime vuosina vuokra moninkertaistui, joten jokaisen postilähetyksen vastaanottaminen maksoi jopa kymmeniä euroja.”
Hän kertoo, että viime vuonna postilokerossa odotti vuokralasku ja siihen liittyvä perintäkirje. Molemmat tuli hoidettua, mutta seuraavalla käynnillä postilokerossa odotti uusi perintäkirje.
Nyt kustannustoiminta alkaa pyöriä kokonaan Parikkalassa Etelä-Karjalan maakunnan pohjoiskärjessä.
”Alun perin etsin kesämökkipaikkaa. Kohteessa oli neljä rakennusta, ja se palvelee hyvin myös kirjaihmisen tarpeita.”
Kolme rakennusta on täyttynyt kirjoista.
”Tarvitsen tilaa työhuoneeni ohella käsikirjastolle, kirjavarastolle ja kirjakokoelmalleni. Viime vuonna laskin kirjojen määrän, nyt kirjoja on yhteensä yli 12 000 ja eri nimikkeitäkin varmaan 10 000.
Miehen tavoitteena on Suomen laajin yksityinen kotikirjasto.
”Asun kuin herrankukkarossa.”
Parikkala on vahva muuttotappioalue. Kun hän Lehtipuu osti paikan vuonna 2005, asukkaita oli yli 1 800 enemmän kuin tänä päivänä.
Mies asuu 2,5 kilometriä Venäjän rajalta. Hänen talonsa ohi kulkee Suomen rajavartioston valvonta-autoja useita kertoja päivässä.
”Asun kuin herrankukkarossa kaiken tiedon ja kirjallisuuden keskellä joutsenten ja kurkien huutaessa etäällä ja arktisen muuton reitin sijoittuessa suoraan taloni yläpuolelle.”
Hän on kylän ainoa asukas, kun naapurin vanha pariskunta kuoli ja toisella puolella olevan talon venäläinen perhe muutti Kiteelle.
Suomalainen Matkaopas on julkaissut matkaoppaita eri puolilta maailmaa mutta eniten Euroopasta ja Aasiasta. Lokakuussa 2023 Lehtipuulle myönnettiin Suomen Tietokirjailijoiden tietokirjapalkinto.
Lehtipuu on julkaissut 11 Karjala-aiheista, loppuunmyytyä tietokirjaa. Nyt hän on alkanut tehdä Karjalan kylätutkimusta.
”Se määrittelee noin 4 000 Karjalassa sijaitsevaa nykyistä tai entistä kylää tai muuta karttamerkintää.”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







