Kuunnelluin musiikki on entistä enemmän kotimaista – nykynuorille maistuvat konemusiikki ja räppi
Tutkimuksesta selviää, että Spotify ja TikTok ovat teini-ikäisille suomalaisille tärkein kanava tutustua uuteen musiikkiin.Suomalaiset kuuntelevat yhä enemmän listapoppia perinteisen rockin ja metallin sijasta. Asia ilmenee Teoston ja IFPI – Musiikkituottajat ry:n teettämästä Musiikinkuuntelu Suomessa 2023 -tutkimuksesta.
Erityisen mieltyneitä musiikkityyliin olivat 13–25-vuotiaat. Heistä jopa 32 prosenttia kertoi suosivansa listapoppia. Mitä listoilta sitten löytyy?
Kuunnelluin musiikki on entistä useammin kotimaista. Viime vuonna listoilla viihtyivät esimerkiksi Käärijän räppäämä viisumenestyjä Cha Cha Cha, Kuumaa-yhtyeen melodinen Ylivoimainen ja laulaja-lauluntekijä Behmin tulkitsema Viimeinen tanssi.
Tutkimuksesta selviää myös, että Spotify ja TikTok ovat teini-ikäisille suomalaisille tärkein kanava tutustua uuteen musiikkiin. Vastanneista 13–21-vuotiaista peräti 86 prosenttia kertoi kuuntelevansa palveluiden maksullisia versioita. Niissä on ilmaisversioita vähemmän mainoksia, parempi äänenlaatu ja laajempi kappalevalikoima. Musiikki leviää myös somevaikuttajien kautta esimerkiksi TikTokin lyhytvideoissa.
Osin niiden vaikutuksesta listabiisien tyypillinen kesto on lyhyempi kuin koskaan, usein vain noin kaksi ja puoli minuuttia.
Edm tarkoittaa käytännössä kaikkia musiikkityylejä, joissa artistit luovat musiikkia tietokoneiden, syntetisaattorien, samplereiden ja rumpukoneiden avulla.
Listapop sisältää useita eri genrejä ja niiden alalajeja. Yhä voimissaan on 2010-luvulla läpilyönyt Edm eli elektroninen tanssimusiikki. Sen tunnettuja edustajia ovat esimerkiksi ranskalainen dj-tuottaja David Guetta ja suomalaislupaus dj Yotto eli Otto Yliperttula, jonka musiikilla on Spotifyssa huikeat 2,1 miljoonaa kuukausittaista kuuntelijaa.
Edm tarkoittaa käytännössä kaikkia musiikkityylejä, joissa artistit luovat musiikkia tietokoneiden, syntetisaattorien, samplereiden ja rumpukoneiden avulla.
Edm:n alalajeja onkin melkoinen liuta: esimerkiksi trance, house, dubstep ja hardstyle.
Unohtaa ei sovi rap-musiikkia, jossa niin ikään alalajeja riittää. Eräs niistä on raskas ja nopearytminen trap, jota esittää muun muassa suomiräpin uusi iso nimi Sexmane (oik. Max Sene).
Amerikkalais-suomalainen Averagekidluke puolestaan yhdistää rapia pop-melodioihin ja eri tyyleihin punkista afrobeatsiin.
Myös naisartistit ovat nousseet yhä näkyvämmin esiin. Heihin lukeutuvat uuden polven räppärit Yeboyah ja Mercedes, jotka nostavat riimeissään arastelematta esiin yhteiskunnallisia teemoja.
Rap-kulttuuri on toisaalta liitetty Suomessakin väkivaltaisiin katujengeihin, joista osa on kytkeytynyt rikollisuutta ihannoivaan gangsta-rappiin.
Aivan oma ilmiönsä on K-pop, joka on lyhenne sanasta korealainen pop. Etelä-Koreasta ponnistavalla nuorisomusiikilla on myös Suomessa innokkaita faneja, jotka ovat jopa rekisteröineet yhdistyksen.
K-poppiin kuuluvat taitavat tanssikoreografiat ja valtavirrasta poikkeava pukeutuminen.
Musiikkityylin ehkä nimekkäin edustaja on eteläkorealainen artisti PSY, jonka Gangnam Style -kappale valloitti maailmaa vuonna 2012.
Kirjoittaja työskentelee Osuustoiminta-lehden toimituspäällikkönä.Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






