Maanomistajat langettivat Jorma Ollilalle metsästyskiellon – vaimo ihmettelee naapureiden toimintaa
Olliloita kielletään metsästämästä yli 230 hehtaarin kokoisella alueella Nastolassa. Asiasta uutisoi Etelä-Suomen Sanomat.
Tunnettu yritysjohtaja Jorma Ollila on asetettu metsästyskieltoon poikansa kanssa. Taustalla on kiista kuusipeurojen aiheuttamista vahingoista Lahden Uudessakylässä. Kuva: Tero Laakso, Kari SalonenJoukko maanomistajia on määrännyt Jorma Ollilan ja hänen poikansa metsästyskieltoon. Taustalla on kiista tarhattujen ja luontoon päästettyjen kuusipeurojen aiheuttamista haitoista Lahden Nastolassa.
Olliloita kielletään metsästämästä yli 230 hehtaarin kokoisella alueella Toivonojan kartanon ympäristössä. Lisäksi mukana on Uudessakylässä rautatien eteläpuolella sijaitsevan tilan maita.
Poikkeuksellisesta tapauksesta uutisoi ensimmäisenä Etelä-Suomen Sanomat.
Jorma Ollila tunnetaan Nokian entisenä pääjohtajana ja toimitusjohtajana. Hän osti Nastolassa sijaitsevan Toivonojan kartanon vapaa-ajan asunnoksi vuonna 2000.
Vanhin poikamme ei metsästä. Mieheni ei enää metsästä hirviä vaan ainoastaan lintuja.
Maanomistajat päättivät metsästyskiellosta kesäkuun lopulla ja toimittivat siitä tiedon kirjeitse Olliloille.
Maanomistajat perustelevat Etelä-Suomen Sanomissa metsästyskieltoa sillä, että kartanon omistajat eivät ole etukäteen kertoneet aikovansa vapauttaa kuusipeuroja luontoon. Lisäksi Ollilat eivät ole kantaneet vastuuta peurojen aiheuttamista haitoista.
Naapureiden mukaan eläimet syövät viljan ja heinän lisäksi myös puiden taimia ja puutarhakasveja.
Toivonojan kartanon yhdessä miehensä Jorma Ollilan kanssa omistava Liisa Ollila ihmettelee naapureiden ilmoitusta metsästyskiellosta.
”Vanhin poikamme ei metsästä. Mieheni ei enää metsästä hirviä vaan ainoastaan lintuja”, Liisa Ollila kertoo Etelä-Suomen Sanomissa.
Hänen mukaansa suurin osa kuusipeuroista on sisällä aitauksessa. Muutamia peuroja on ammuttu. Tilanne on Liisa Ollilan mielestä kontrollissa.
Kuusipeuroja on tarhattu Toivonojan kartanon mailla noin kymmenen hehtaarin laajuisella alueella
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat





