Juha Mäkinen Eustaforin viestintäjohtajaksi
Eustafor toimii yhteistyössä esimerkiksi Euroopan yksityismetsänomistajia edustavan cepf:n kanssa.Metsähallituksen viestintäjohtaja Juha Mäkinen siirtyy Euroopan valtion metsiä edustavan Eustafor:in (European State Forests Association) viestintäjohtajaksi kolmivuotiseen tehtävään.
Hän aloittaa tehtävässä välittömästi ja hoitaa sitä alussa pääosin Suomesta käsin.
Eustafor edustaa 33:a valtion ja osavaltion Metsähallitusta Brysselissä. Mäkinen on toiminut sen viestintäverkoston puheenjohtajana vuodesta 2014 lähtien.
Valtion metsistä vastaavat organisaatiot ovat keskeinen osa Euroopan metsätaloutta, luonnonvarojen hoitoa ja luonnonsuojelua. Eustaforin jäsenten yhteenlaskettu puunmyynti on noin 125 miljoonaa kuutiometriä vuodessa, kolmasosa EU:n vastaavasta määrästä. Osa organisaatioista vastaa myös kansallispuistoista ja muista luonnonsuojelualueista.
Tärkeimpiin Eustaforin tehtäviin tällä hetkellä kuuluu EU:n ilmasto- ja ympäristöpolitiikkaa sekä biotaloutta koskevien säädöshankkeiden seuraaminen ja niihin vaikuttaminen.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat

