Harva mh-yhdistys valitsi uudenlaisen jäsenmaksun
Metsänhoitoyhdistysten valtuustoilla oli viime syksynä tiukkojen pohdintojen paikka, kun niiden piti päättää, millainen jäsenmaksu metsänomistajilta tänä vuonna peritään. Ratkaisuissa jouduttiin tasapainottelemaan yksinkertaisuuden ja jäsenten tasapuolisen kohtelun välillä.
Yleisin ratkaisu oli vanhan metsänhoitomaksun viitoittamalla linjalla pysyttely: maksun suuruus sidottiin metsätilan kokoon.
Joissakin yhdistyksissä lähdettiin rohkeasti yksinkertaistamaan maksupolitiikkaa ja otettiin käyttöön tasamaksu. Esimerkiksi Etelä-Karjalassa yhdistyksen jäsenyys maksaa kaikille saman 50 euroa.
”Halusimme tietoisesti asettaa mahdollisimman edullisen jäsenmaksun, ettei ainakaan hinta olisi esteenä yhdistyksen jäsenyydelle”, perustelee metsänhoitoyhdistys Etelä-Karjalan hallituksen puheenjohtaja Timo Partinen.
”Jäsenmaksujen osuus ei ole meillä yhdistyksen taloudessa merkittävä.”
Metsänhoitoyhdistys Pohjois-Savo päätyi 95 euron tasamaksuun.
”Sitä käsiteltiin hallituksessa useaan kertaan. Tasamaksu koettiin helpommaksi ja yksinkertaisemmaksi kuin moniportainen pinta-alasidonnainen maksu”, kertoo yhdistyksen hallituksen puheenjohtaja Seppo Helminen.
Pohjois-Savon yhdistyksen alueella keskikokoisilla noin 30 hehtaarin tiloilla maksu säilyy suurin piirtein samana kuin aiemmin. Tätä isommat tilat pääsevät aiempaa halvemmalla ja pienemmät maksavat enemmän kuin ennen.
”Kyllä siitä on palautetta tullut. Totuus on, että 10–20 hehtaarin tiloilla maksu nousee. Mutta maksua voidaan ensi vuonna muuttaa, jos niin halutaan.”
Helminen korostaa, että maksun vastineeksi saa paljon hyötyjä. Jäsenedut vaihtelevat yhdistyksittäin.
”Meillä maksun todelliseksi määräksi jää 66 euroa, kun otetaan huomioon se, että sen saa vähentää verotuksessa.”
Myös metsänhoitoyhdistys Kainuu päätyi 75 euron tasamaksuun, vaikka aluksi hehtaarimaksu oli vahvimpana ehdokkaana. Maakunnan muilla yhdistyksillä on pinta-alaan sidottu jäsenmaksu.
Tänä vuonna vapaaehtoiseksi muuttunut metsänhoitoyhdistyksen jäsenyys on odotetusti aiheuttanut jäsenten yhteydenottoja.
”Eroilmoituksia tulee tasaisesti, mutta vähemmän kuin olimme ennakkoon arvioineet. Aika vähällä porinalla tämä on mennyt”, sanoo Kainuun yhdistyksen toiminnanjohtaja Heikki Meriläinen.
Jäsenten kanssa on keskusteltu jäsenmaksusta, jäsenyyden tuomista hyödyistä ja siitä, miten yhdistyksestä eroaminen käytännössä hoidetaan.
”Meillä sen voi tehdä kirjallisesti tai sähköpostilla.”
Usein eroa harkitseva metsänomistaja ei tiedä, että esimerkiksi metsäsertifiointi tulee yhdistyksen jäsenyyden kautta.
”On myös käynyt niin, että metsänomistaja on perunut eroilmoituksensa asiaan perehdyttyään.”
HANNA LENSU
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
