Video: Veimme metsään peurojen kieltokyltin ja eläinten reaktio yllätti — näin suojaudut sorkallisilta sääntö-Suomen tyyliin
Pihoja ja istutuksia kiertävät keltaiset nauhat sekä muut viritelmät ovat toinen toistaan rumempia hirvityksiä. Kyltti oli vitsi, mutta toimiva sellainen.Ne tuntuivat olevan kaikkialla: Läppähännät makoilivat ikkunan alla, kurkottivat talvisin tyhjentämään lintujen ruokinta-astian — sekä valvovat haja-asutusalueen liikennettä lähietäisyydeltä.
Yksin Kirkkonummella sattuu yli sata tieliikenneonnettomuutta peurojen ja kauriiden kanssa joka vuosi. Alueella asuvana mietin, millä saisi ohjattua peurat tontilta muualle.
Pihoja ja istutuksia kiertävät keltaiset nauhat sekä muut viritelmät ovat toinen toistaan rumempia hirvityksiä.
Joku oli viritellyt puutarhaansa koirankarvapusseja, mutta niiden teho epäilytti. Eipä tuntunut itse koirakaan sorkallisia Amerikan ihmeitä juuri hetkauttavan.
Avopuoliso toteutti lopulta ilmeisen ratkaisun: Miten otukset osaisivatkaan aluetta välttää, jos asiasta ei ole niille selkeästi kerrottu?
Puusta tehty kieltokyltti oli vitsi, mutta se tuntuu tepsineen. Peurat ja kauriit tekevät täyskäännöksen, muut kulkijat eivät siitä piittaa.
Sääntö-Suomessa mennään sääntö-Suomen keinoilla.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat






