Lukijalta: Metsänomistajat ja metsäteollisuus ovat metsäkeskustelussa mörköjä, vaikka ilman niitä meillä ei olisi nykyistä elintasoamme
Jokaisella saa olla mielipiteensä, mutta ennen kuin se tuodaan julki sosiaalisessa mediassa, pitäisi ehkä vähän ottaa selville, mitä kyseinen asia todella pitää sisällään.Suomi on Ruotsin ohella metsäisempiä maita koko Euroopassa. Meillä on joka puolella metsää. Valtakunnan metsien inventoinnin 2019–2020 mukaan metsissämme on nyt noin 2,5 miljardia kuutiometriä puuta.
Suomen metsät kasvavat joka kasvukaudella yli 100 miljoonaa kuutiota. Tästä kasvusta hakataan vuosittain noin 80 miljoonaa kuutiometriä.
Kirjoitetaan, että Suomen metsien kasvu on pienenemään päin. Miksi?
Voisikohan tämä johtua siitä, että metsiä halutaan suojella enenevissä määrin? Vanhat metsät eivät kasva. Niistä tulee hiilipäästöisiä metsiä.
Jos nuoria metsiä ei hoideta, ne ränsistyvät ja tulevat hiilipäästöisiksi. Hakkuita ja harvennuksia pitäisi lisätä, jotta metsät voisivat hyvin ja olisivat hiilinieluja.
Jotenkin tuntuu siltä, että Suomen metsät, metsänomistajat sekä metsäteollisuus ovat hiilinielu- ja metsäkatokeskustelussa suuria mörköjä. Ilman metsiämme, metsänomistajiamme sekä metsäteollisuuttamme meillä ei olisi nykyistä elintasoa.
Vain metsät, maaperä ja vesistöt voivat sitoa hiiltä. Me kansalaiset aiheutamme toimillamme hiilidioksidia ilmakehään. Esimerkiksi lentoliikenne aiheuttaa kolme prosenttia koko EU:n kasvihuonepäästöistä.
Suomessa on vihreän ajatusmaailman omaavista ihmisistä koostuva Luontopaneeli. Onneksi meille on tulossa myös Metsäpaneeli, jossa osallisina on tutkijoita. He tukeutuvat lausunnoissaan tutkittuun tietoon, ei vain niin sanottuun mutu-tuntumaan, niin kuin Luontopaneelin osallistujilla joskus taitaa olla.
Myös EU:ssa kuunnellaan vain luontoihmisiä. Siellä ei ole päättävissä elimissä montakaan metsäasiantuntijaa.
Minua myös ihmetyttää ja kummastuttaa kansalaisten ajatusmaailma. Jokaisella saa olla mielipiteensä, mutta ennen kuin se tuodaan julki sosiaalisessa mediassa, pitäisi ehkä vähän ottaa selville, mitä kyseinen asia todella pitää sisällään. Olisi myös hyvä kuunnella metsäasiantuntijoita, joilla on tarkempaa tietoa asiasta.
Marja Tolonen
metsäasiantuntija
Hausjärvi
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat





