Talouden orastava käänne tuo painetta kilpailun kiristymiselle puumarkkinoilla
Metsänomistajalle markkinatilanne näyttää valoisalta, kirjoittaa PTT:n ekonomisti Olli Korhonen kolumnissaan.Puukauppa on käynyt menneiden kuukausien aikana vilkkaana, vaikka metsäteollisuuden näkymä on pysytellyt epävarmana. Yrityksissä varaudutaan lomautuksin toiminnan sopeuttamiseen ja julkisessa keskustelussa spekuloidaan mahdollisilla tehtaiden sulkemisilla. Kilpailun kiristyminen puumarkkinoilla ja puun hintakehitys nykyisessä markkinatilanteessa puhuttavatkin alalla laajasti, kun raaka-aineen kustannus heikentää tuotantolaitosten kilpailukykyä.
Puumarkkinoiden aktiivisuus alkoi jo viime vuonna, jolloin puukauppojen määrä kasvoi Metsäteollisuus ry:n viikkoseurannan mukaan kaikkiaan vajaan viidenneksen verran. Kauppoja solmittiin kiihtyvällä tahdilla vuoden loppua kohden, mikä näkyi sekä tukki- että kuitupuun ostomäärissä. Puun hintataso tuli maltillisesti alaspäin kesällä nähdyistä huippuhinnoista, mutta on pysynyt varsin tasaisena kuluvan vuoden alkuun saakka.
Aktiivisuutta selittää kotimaisen puun vahva kysyntä, vaikka käyttömäärä on parin edellisen vuoden aikana ollut aiempia vuosia matalampi. Tämä on tunnetusti seurausta ulkomaisen puun heikosta saatavuudesta. Toisaalta puuta on viime vuonna ostettu myös varastoon tulevaa puun tarvetta ennakoiden. Silti paine kilpailun kiristymiselle on nähtävissä tänäkin vuonna. Tähän vaikuttaa yleinen talouden ja rakentamisen kehitys, mikä ennusteiden mukaan olisi kääntymässä varovaiseen nousuun. Se lisäisi metsäteollisuuden lopputuotteiden kulutusta ja kasvattaisi puun kysyntää kotimaassa.
Tulevaan kehitykseen vaikuttaa etenkin suhdannetilanne. Positiivisena merkkinä on korkotason pysyminen laskusuunnassa, mikä lisännee kulutustavaroiden ja rakentamisen kysyntää. Myös dollarin vahvistuminen on positiivinen asia vientivetoiselle metsäteollisuudelle. Toisaalta Trumpin astuessa virkaan nähdään mahdollisesti hyödykkeille asetettavia tuontitulleja, mistä kärsisi myös suomalainen metsäteollisuus.
Taloustilanteen lisäksi myös kapasiteetin ja sen käyttöasteen muutokset vaikuttavat kysyntään. Tänä vuonna puun käyttöä lisää Stora Enson uusi kartonkikone, joka käynnistyy alkuvuodesta Oulussa. Myös Kemin biotuotetehtaalla voi olettaa puun käytön kasvavan, koska viime vuonna tuotanto seisoi laiterikon takia kolmisen kuukautta. Sahateollisuudessa investointien määrä vähenee edellisvuosista, mikä on luonnollista, kun viime vuosina on investoitu runsaasti.
Metsänomistajalle markkinatilanne näyttää valoisalta. Kotimaisen puun tarve pysyy korkeana, ja talouden orastava käänne lisäisi kysyntää entisestään. Teollisuuden kannalta kysynnän elpyminen lopputuotemarkkinoilla tarkoittaisi tuotannon ja puun käyttömäärän kasvua. Se taas edellyttäisi puun ostamista jo valmiiksi kilpailulliselta markkinalta, mikä oletettavasti heijastuisi puun hintaan.
Kirjoittaja on Pellervon taloustutkimuksen metsäekonomisti.Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat










