Metsähallituksen hallituksen puheenjohtaja: "Pentti Hyttinen ei olisi jatkossa nauttinut hallituksen luottamusta"
Metsähallituksen hallitus käsitteli entisen pääjohtajan johtamistavasta tehtyä selvitystä.
Metsähallituksen pääjohtaja Pentti Hyttinen erosi tehtävästään 29.8.2019 ennen hallituksen kokousta, jossa selvitys olisi luovutettu Metsähallitukselle. Arkistokuva on vuodelta 2016. Kuva: Jaana KankaanpääMetsähallituksen hallitus on käsitellyt tänään keskiviikkona entisen pääjohtajan Pentti Hyttisen johtamistavasta tehtyä selvitystä.
Hyttinen erosi tehtävästään 29.8.2019 ennen hallituksen kokousta, jossa selvitys olisi luovutettu Metsähallitukselle.
Metsähallituksen hallituksen puheenjohtajan Timo Laitisen mukaan arvioinnissa tuli esille, että Hyttisen johtamisessa oli merkittäviä puutteita ja kehittämistarpeita. Lisäksi haastatellut kertoivat useista epäasialliseksi koetuista johtamistilanteista.
"Pentti Hyttinen ei olisi jatkossa nauttinut hallituksen luottamusta”, Laitinen kertoo tiedotteessa.
Johtamisselvitys tehtiin Metsähallituksen johtoryhmälle haastattelututkimuksena, ja sen sisältö koostuu yksittäisten nimellä esiintyvien henkilöiden vastauksista ja omista henkilökohtaisista kokemuksista.
Julkisuudessa on kyseenalaistettu pääjohtajan toimitusjohtaja- ja päättämissopimuksien ehtoja.
Irtisanoutuneelle Hyttiselle luvattiin yli 200 000 euron korvaus. Yleisenä linjana on, että korvauksia ei makseta, jos johtaja irtisanoutuu itse. Siksi Hyttisen saamaa korvausta on pidetty poikkeuksellisena.
"Sopimuksissa on menetelty tavanomaisen käytännön ja hyvän hallintotavan mukaisesti. Metsähallituksen pääjohtaja - eli metsähallituslain mukaisesti toimitusjohtaja - on Metsähallituksen toimielin ja hänen tehtävänsä rinnastetaan metsähallituslaissa osakeyhtiölain mukaiseen toimitusjohtajan tehtävään", Metsähallituksen hallituksen tiedotteessa todetaan.
"Näin ollen pääjohtajan kanssa tehtyyn toimitusjohtajasopimukseen sovelletaan soveltuvin osin osakeyhtiölain toimitusjohtajaa koskevia säännöksiä sekä tavanomaisia käytäntöjä ja ehtoja. Valtion yhtiöt ja liikelaitokset toimivat vuonna 2016 päätetyn omistajapoliittisen periaatepäätöksen mukaan."
Toimitusjohtajasopimuksen päättämisestä ja kuuden kuukauden erorahasta sovittiin tiedotteen mukaan Hyttisen kanssa yhteisesti.
Metsähallituksen hallitus kertoo toimittavansa maa- ja metsätalousministeri Jari Lepän (kesk.) pyynnöstä selvityksen erokorvauksen perusteista maa- ja metsätalousministeriölle.
Lue myös:
Metsähallituksen pääjohtajan Pentti Hyttisen johtamista tutkitaan
Metsähallituksen Pentti Hyttinen jättää tehtävänsä
Karjalainen: Ministeri Leppä pyytää selvitystä Hyttisen erorahasta
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
