Saimaannorppa kuoli talviverkkoon Rääkkylässä – kalastaja ilmoitti itse havainnosta
Pyydykseen jääneestä saimaannorpasta tulee ilmoittaa saimaannorpan suojelusta vastaavalle Metsähallitukselle, joka välittää ilmoituksen Luonnonvarakeskukselle.
Saimaannorpan kuutti lepäilee jäällä. Nyt menehtynyt saimaannorppa oli pientä kuuttia vanhempi. Kuva: Ismo MarttinenNuori saimaannorppauros löytyi kalaverkkoon hukkuneena viime viikonloppuna. Tapahtumapaikkana oli Rääkkylä Pohjois-Saimaalla. Kalastaja ilmoitti itse tapahtuneesta Metsähallitukselle.
Metsähallitus kiittää tiedotteessa kalastajaa siitä, että hän teki asianmukaisen ilmoituksen norpan menehtymisestä.
Kuollut norppa toimitettiin Ruokavirastoon ruumiinavaukseen ja tarkemmin tutkittavaksi.
Menehtyneen norpan painoksi arvioitiin 25 kiloa, ja pituus kuonosta hännänpäähän oli 90 senttiä.
Talviverkko oli 5 metriä korkea ja 60 metriä pitkä. Verkon solmuväli oli 60 milliä ja langanvahvuus 0,17 milliä.
Kuolleista ja vahingoittuneista saimaannorpista on aina ilmoitettava viipymättä Metsähallitukselle puhelimitse numeroon 0206 39 5000.
Lue myös
Saimaannorppien kuuteilla on hyvät mahdollisuudet selviytyä runsaslumisen talven yli
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
