Honkarakenne keskeyttää myynnin Venäjälle ja peruu arvionsa tämän vuoden tuloksesta
"Epävarmuuden kestoa ja kaikkia vaikutuksia liiketoimintaan on tässä vaiheessa vaikea arvioida."
Venäjän-myynnin keskeyttäminen aiheuttaa Honkarakenteen mukaan merkittävää epävarmuutta tämän vuoden liikevaihdon ja tuloksen kehitykseen. Arkistokuva on Seinäjoen asuntomessuilta. Kuva: Jyrki Johannes TervoVenäjän sotilastoimet Ukrainassa ovat johtaneet siihen, että hirsitalovalmistaja Honkarakenne on päättänyt keskeyttää myynnin Venäjälle, yhtiö kertoo.
"Tilaus- ja toimitusvaiheessa olevien projektien osalta Honkarakenne tarkastelee tilannetta kriittisesti kunkin projektin toimitussopimuksen osalta", tiedotteessa todetaan.
Venäjän-myynnin keskeyttäminen aiheuttaa Honkarakenteen mukaan merkittävää epävarmuutta tämän vuoden liikevaihdon ja tuloksen kehitykseen.
Yhtiöllä on Venäjällä yksi maahantuoja, mutta ei muita toimintoja, henkilöstöä tai tuotantolaitoksia.
Honkarakenne toteaa, että päivitetyn strategiansa mukaisesti yhtiö on varautunut hakemaan uusia kansainvälisiä markkinoita. Konsernin myyntipanostuksia kohdistetaan vahvemmin kotimaan, Euroopan ja Aasian markkinoille.
"Kokonaisuudessaan epävarmuuden kestoa ja kaikkia vaikutuksia liiketoimintaan on tässä vaiheessa vaikea arvioida. Yhtiö tulee sopeuttamaan toimintansa muuttuneeseen tilanteeseen."
Honkarakenteen hallitus on tänään 1.3. pitämässään kokouksessa päättänyt peruuttaa 16.2.2022 julkaistun taloudellisen ohjeistuksensa vuodelle 2022. Tuolloin yhtiö arvioi, että tämän vuoden liikevaihto ja tulos ennen veroja pysyvät viime vuoden tasolla.
"Meneillään olevista epävarmuuksista johtuen hallitus ei tällä hetkellä anna uutta ohjeistusta vuodelle 2022", tiedotteessa todetaan.
Lue lisää:
Honkarakenteen tilauskanta kasvoi kolmanneksen – raaka-aineiden hintojen nousu söi kannattavuutta
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
