Stora Enson Nymöllan paperitehtaan myynti Ruotsissa varmistui ‒ Anjalan ja Hylten tehtaiden kaupittelu jatkuu
Stora Enso on aiemmin ilmoittanut, että yhtiö aikoo myydä neljä viidestä paperitehtaastaan.Stora Enso on saanut päätökseen Ruotsissa sijaitsevan Nymöllan paperitehtaan ja siihen liittyvän omaisuuden myynnin yhdysvaltalaiselle Sylvamolle, joka on maailmanlaajuinen päällystämättömän toimistopaperin valmistaja.
Syyskuussa julkistettu kauppa varmistui tänään, kun sille saatiin kilpailuviranomaisten hyväksyntä.
Kaupan yritysarvo on noin 150 miljoonaa euroa, Stora Enson tiedote kertoo.
Vuoden 2021 lukujen perusteella Nymöllan tehtaan myynnin odotetaan vähentävän Stora Enson vuotuista liikevaihtoa noin 290 miljoonaa euroa.
Stora Enso kirjaa kaupasta tämän vuoden ensimmäisellä neljänneksellä IFRS-liiketulokseensa noin 25 miljoonan euron kertaluonteisen myyntitappion.
Nymöllan tehtaan myynti kuuluu Stora Enson aikaisemmin julkistamaan suunnitelmaan myydä neljä viidestä paperitehtaasta. Yhtiö keskittyy strategiansa mukaisesti uusiutuviin pakkauksiin, rakentamisen ratkaisuihin ja biomateriaali-innovaatioihin.
Myyntiprosessi Anjalan ja Ruotsissa toimivan Hylten tehtaan osalta jatkuu ilman sitovaa määräaikaa. Prosessilla ei ole välitöntä vaikutusta Stora Enson paperitehtaiden toimintaan, ja ne jatkavat asiakkaidensa palvelemista, tiedotteessa todetaan.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat






