Havukuitupuun tuontiväheni 40 prosenttia
Suomeen tuotiin ulkomailta havukuitupuuta tammi–elokuussa hieman yli miljoona kuutiometriä. Määrä on noin 660 000 kuutiometriä eli 40 prosenttia pienempi kuin vastaavalla jaksolla viime vuonna, ilmenee Metsäntutkimuslaitoksen (Metla) tilastoista. Tammi–elokuun puun tuonnin arvo oli noin 300 miljoonaa euroa.
Puuta vietiin 770 000 kuutiometriä arvoltaan 58 miljoonaa euroa.
Puun tuonti on Metlan mukaan supistunut ja jää nykyvauhdin jatkuessa tänä vuonna alle 9,5 miljoonaan kuutiometriin, kun viime vuonna tuotiin 10,5 miljoonaa kuutiometriä.
Saha- ja sorvitukin tuonti jäi tammi–elokuussa alle 400 000 kuutiometrin, kun sitä esimerkiksi vuonna 2005 tuotiin liki 5,5 miljoonaa kuutiometriä Koivukuidun osuus tuonnista oli 36, hakkeen 34 prosenttia.
Venäjältä tuotiin puuta 4,2 miljoonaa kuutiometriä, Baltian maista noin 2 miljoonaa kuutiometriä, muista maista hyvin vähän.
Venäjän WTO-jäsenyys voi alkaa vähitellen lisätä tuontia nyt kun asiaan kuuluvat ohjeistot ja lomakkeet vähä vähältä valmistuvat. Isot suomalaiset puunkäyttäjät ovat kertoneet lisäävänsä puunhankintaansa itärajan takaa WTO-jäsenyyden alettua; suurista lisäyksistä ei ole kukaan kertonut.
Tuonnin kasvua voivat hillitä märät kelit. Esimerkiksi Idän metsätieto -uutissivut ovat kertoneet tänä syksynä Luoteis-Venäjän tehtailta ja sahoilta seisokeista, jotka johtuvat puupulasta. Märät maat ja kehnot tiet eivät kanna hakkuu- ja kuljetuskalustoa.
MT:n kuulemien asiantuntijoiden mukaan Venäjällä ei myöskään ole näkyvissä merkkejä investoinneista, joilla surkeita tieolosuhteita olisi ryhdytty uutterasti korjaamaan.
Hakkuut painottuvat näin ollen voimakkaasti jäätyneen maan jaksoon. Jos se jäisi lyhyeksi, puun tuonti vähenisi.
JUHA AALTOILA
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
