Metsä rauhoittaa mutta ei ole nuorille välttämätön osa vapaa-aikaa

Metsät ovat tärkeitä lähes yhdeksälle kymmenestä nuoresta riippumatta siitä, missä päin Suomea he asuvat. Metsiä erittäin tärkeänä pitävien osuus kasvaa iän myötä. Toisaalta 13 prosenttia nuorista kokee metsän vieraaksi ympäristöksi.
Nuorten metsäbarometrin tuoreet tulokset kertovat 15–25-vuotiaiden suomalaisten metsäsuhteesta sekä metsien käyttöön ja metsä- ja puualaan liittyvistä mielikuvista. Barometrin toteutti Taloustutkimus Suomen Metsäyhdistyksen tilauksesta, ja sen rahoittivat Puumiesten Ammattikasvatussäätiö ja Metsämiesten Säätiö.
Vaikka metsät koetaan tärkeiksi, kolme viidestä nuoresta ei koe metsää vapaa-ajalleen välttämättömänä asiana. Alueelliset erot näkyvät tässä kysymyksessä: pohjois- ja itäsuomalaisille nuorille on selvästi keskimääräistä useammin vaikea ajatella vapaa-aikaa ilman metsää.
Metsä koetaan rauhoittavana, energiaa antavana ja inspiroivana ympäristönä ja sinne mennään useimmiten yksin tai ystävän kanssa. Nuorista 62 prosentille on tärkeää, että kodin läheltä löytyy metsää.
Metsä- ja puuala työnantajana näyttäytyy ennemmin positiivisessa kuin negatiivisessa valossa valtaosalle nuorista. 20–30 prosenttia nuorista ei kuitenkaan osannut ottaa kantaa työnantajakuvaa mittaaviin väittämiin. Metsäteollisuudella on nuorten silmissä edistyksellisin ja innovatiivisin imago, kun taas puutuoteteollisuutta pidettiin hieman konservatiivisempana. Toisaalta nuoret käyttäisivät puuta mieluiten rakentamiseen, huonekaluihin ja sisustamiseen.
Nuoret miehet harkitsevat metsään tai puunjalostusteollisuuteen liittyvää ammattia huomattavasti nuoria naisia useammin. Metsään vievä harrastus, perheen omistama metsä ja perheenjäsenen koulutustausta metsä- tai puualalla nostavat todennäköisyyttä harkita alaa.
Kaksi kolmasosaa nuorista on sitä mieltä, että metsiä hoidetaan Suomessa hyvin. Huolenaiheiden listalla kärkeen nousi ilmastonmuutos. Negatiivisista metsään liittyvistä uutisista nuorten mieliin on viime ajoilta jäänyt voimakkaasti Amazonin metsäpalot.
Metsäpalvelut
Osaston luetuimmat
- Taimi-Tapio hakeutuu konkurssiin – suuri määrä tilattuja taimia jäi lunastamatta5.8.
- Pihapuut vaimentavat sään vaikutuksia – tutkija kannustaa istuttamaan tammia, jalavia ja vaahteroita7.8.
- Valmistaja kutsuu kahden mallisia kivääreitä takaisin − poliisi: ”Älä ammu”13:51
- Erään tietyn puun lähestyminen on jatkossa ankarasti kielletty – CNN: Voit saada jopa puoli vuotta vankeutta6.8.
- Karjalaiset saivat Paiholan yhteismetsän korvaukseksi menettämistään maista – maan alta paljastuikin aarre7.8. Tilaajalle
- Karhujahdin aloitus vaakalaudalla Pohjois-Karjalassa – Luonnonsuojeluliitto Tapiola valittanut luvista ja vaatinut täytäntöönpanokieltoa13:00
- Mitkä puut kannattaisi kaataa? Katso videolta, miten taimikonhoitoa voi kuivaharjoitella turvallisesti simulaattorilla ennen metsään menoa08:32