Venäjän asettama puuhakkeen vientikielto osuu Joensuun lämpövoimalaan – "Osasimme odottaa tätä"
Voimalan käyttämästä puuhakkeesta 40 prosenttia on ollut venäläistä. Savon Voima ottaa nyt käyttöön tekemänsä varautumissuunnitelmat.
Savon Voiman Joensuun lämpövoimala tuottaa energiaa hakkeenpoltolla. Hakkeesta 40 prosenttia on ollut venäläistä. Kuva: Lari LievonenJoensuun lämpövoimala joutuu lopettamaan venäläisen hakkeen käytön lämmön- ja sähköntuotannossa. Venäjä asetti energiahakkeen vientikieltoon torstaina.
Voimalan käyttämästä puuhakkeesta 40 prosenttia on ollut venäläistä.
Joensuun voimalan omistava Savon Voima suhtautui päivän aikana saamaansa tietoon rauhallisesti.
"Uutinen ei ollut yllätys. Olimme osanneet odottaa sitä. Joka tapauksessa jo rahaliikenteen haasteet olisivat voineet lopettaa tuonnin lähiaikoina", Savon Voiman liiketoimintajohtaja Juha Räsänen sanoo.
Räsänen ei osannut vielä sanoa, loppuuko hakkeen tulo kuin seinään vai saadaanko sitä vielä jonkin aikaa.
"Selvittelemme tilannetta parhaillaan. Näkymä on toistaiseksi hämärä."
Joensuun energiantuotantoon itähakkeen vientikielto ei vaikuta.
"Varautumisen tasomme on ollut korkea jo useita viikkoja. Otamme nyt käyttöön ne suunnitelmat, joita olemme tehneet."
"Ensisijaisesti käytämme omia varastojamme, ja sitten katsotaan lisäturpeen tarve. Kyllä tilanne on tämän lämmityskauden osalta hallinnassa", Räsänen toteaa.
Lue myös
Venäjän ministeriö esittää vastapakotteita "epäystävällisille maille"
Joensuulaiset kodit lämpiävät lähes puoliksi Venäjän hakkeella
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat


