Kyberhyökkäys voi pahimmillaan lamauttaa maatilan – tietoturva on arkipäivän riskienhallintaa
Vehmaalaistila joutui kiristäjien uhriksi. Erityisen haavoittuvaisia ovat ilmastointia ja ruokintaa ohjaavien järjestelmien etäyhteydet.Maatilat toimivat nykyään kiinteänä osana tietoverkkoja. Monia tilan toimintoja voidaan ohjata etäyhteyden kautta. Uusi teknologia on kasvattanut maatalouden tuottavuutta, mutta sisältää ilmeisiä riskejä.
Käytännön tasolla tämä konkretisoitui vehmaalaisella sikatilalla, joka joutui kyberhyökkäyksen uhriksi helmikuun alkupuolella (MT 16.2.). Ruokintaa ohjaavan tietokoneen oli ottanut haltuunsa kiristysohjelma. Kiristyshaittaohjelman vuoksi osa sikalan ruokintalaitteista oli pois käytöstä. 250 imettävää emakkoa oli vaarassa jäädä ruokkimatta.
Rikolliset vaativat maksua kryptovaluuttana. Vehmaalaistilalla ongelma saatiin korjattua ennen isompia vahinkoja, mutta tapauksesta aiheutui joka tapauksessa tuhansien eurojen lasku. Vastaavia tapauksia on ollut muillakin tiloilla.
Maatilat ovat kiristäjille otollisia kohteita, sillä lyhytaikaisetkin toimintahäiriöt voivat pahimmillaan aiheuttaa isoja vahinkoja tuotannolle ja eläinten hyvinvoinnille. Tietoturva ei tiloilla ole välttämättä samalla tasolla kuin isommissa yrityksissä.
Tietoturva-asiantuntija Petteri Järvisen mukaan varmin tapa torjua hyökkäyksiä on pitää elintärkeät järjestelmät etäohjauksen ulkopuolella. Jos se ei ole mahdollista, pitää tietoturvan olla aina ajan tasalla. Epäilyttäviä sähköposteja ei kannata availla. Vieraita ihmisiä ei kannata päästää tilan koneelle. Tärkeät tiedot pitää aina varmuuskopioida.
Järvisen mukaan kyberhyökkäyksiä tehdään usein Itä-Euroopan ja Venäjän alueelta. Niillä voi olla valtiollinen motiivi. MT:n haastattelema japanilaistutkija Maiko Ichihara varoittaa myös Kiinan harjoittamasta vakoilusta ja vaikuttamisesta, mikä voi tapahtua esimerkiksi kiinalaisten älylaitteiden tai autojen avulla (MT 23.2.).
Pieni säästö tietoturvassa voi aiheuttaa suuren laskun.
Kyberhyökkäyksiin ja it-ongelmiin varautuminen on keskeinen osa maatalousyrityksen riskienhallintaa. Pieni säästö tietoturvassa voi aiheuttaa suuren laskun hyökkäyksen kohteeksi joutuneella tilalla. Kaikkia hyökkäyksiä ei kuitenkaan voida ennalta torjua. Silloin on tärkeää olla nopeasti yhteydessä viranomaisiin. Rikollisten vaatimuksiin ei pidä missään tapauksessa suostua.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







